Kirss- kontpuu Cornus mas

Cornus mas
Kirss-kontpuu viljad kõlbavad suhu pista septembri alul. Paraku on nad üsna hapud. Vasakul viinamarjad, paremal ´Polka´, keskel kirss-kontpuu ´Aurea´

Kasvab kuni 4 m kõrguseks tihedaks põõsaks või puuks. Õitseb varakevadel (nagu forsüütiagi) kuldkollaste õitega enne põõsa lehtimist. Punased, kirsilaadsed viljad on söödavad, lausa maitsvad. Kasvatatakse 1929.a. Sügisel lehed värvuvad punakaslillaks.
Väga külmal talvel võib tal ellujäämisega tekkida probleeme. Venemaalt pärit kloon olevat siiski piisavalt külmakindel.

Kasvukoht võiks olla päikseline paepealne. Üldiselt väga vähenõudlik, aga ei talu varju ja kinnitallatud pinnast.
Tal on mitmeid pilkupüüdvaid kirjulehelisi sorte nagu: "Aureoelegantissima", "Tricolor", "Variegata". "Aurea" lehed püsivad erkkollastena kogu suve.
Suuremad viljad on sortidel "Titus", "Golden Glory", "Kazanlak", "Pioneer" ja "Macrocarpa". "Jolico" viljad on hariliku kirss-kontpuu viljadest 3 korda suuremad. "Pioneer"i omad on selgelt pirnjad, kuni 3,5 cm pikad, punased, mahlakad ja maitsvad. "Kazanlak" on uus suurte punaste viljadega sort Bulgaariast. Viljapuuna kasutatavad sordid vajavad tolmlemiseks teist puud kõrvale. Nende sortide viljad ei pruugi Eestis jõuda valmida - suvi saab enne otsa. Aga sellegipoolest oleks ju põnev viljapuude sortimenti oma aias avardada.

Kirss-kontpuu ´Aurea´ lehed on suve esimesel poolel kollased. Pilt on tehtud sügisel.
Cornus mas ´Aurea´
Kirss-kontpuu ´Aurea´ esimese kevadekuulutajana õitsemas.