Thunbergi kukerpuu Berberis thunbergii

Pärit Jaapanist, Hiinast.

Kuni 1,5 m kõrge rohkesti hargnev okstega põõsas. Noored võrsed on kollaks- või purpurpunased, hiljem pruunikad, tugevasti rõmelised, vanemad oksad hallpruunid kuni hallid.Varustatud asteldega. Lehed väikesed, terveservalised, väga mitmesuguse kujuga, kollakasrohelised, alt sinakad, muutuvad sügisel tulipunasteks ning varisevad hilja. Õied seest kollakad, väljast punakad-jätavad oranzhi mulje.Õied rippuvais kobarais. Õitseb mais, juunis. Vili korallpunane ümarovaalne mari, kuni 1 cm pikk, mittesöödav (kibe). Väga paljudel populaarsetel aiasortidel jäävad marjad põõsale talve esimeseks pooleks või lausa kuni kevadeni püsima. Korallpunased marjad valge lume foonil on üsna pilkupüüdev kombinatsioon.

Annab väga intensiivse sügisvärvi (vt. fotot, millel on Thunbergi kukerpuu Luua puukoolis).

Üldiselt külmakindel, kuid siiski külmaõrnem kui harilik kukerpuu: karmidel talvedel kannatavad viimase aasta võrsed või külmub isegi maapinnani.

Thunbergi kukerpuul on väga palju erineva lehevärviga sorte. Üks kõrgematest 1,5...1,8 m on purpursete lehtedega "Atropurpurea". "Atropurpurea Nana" on aga vaid 0,6 m kõrgune ruske põõsas. Veelgi pisem on samuti punasetooniline "Bagatelle". Kõige punasemad lehed on keskmisekasvulisel sordil "Carmen". "Aurea" on kärtskollaste lehtedega madal põõsake. "Goldalita" kollasele põhivärvusele lisanduvad punakad noored lehed. Samuti vaid 0,5 m põõsake. "Rose Glow" noorte kasvude lehed on roosakirjud. Kasvult ulatub ta 1,5 m-ni. Loetletud sortide täpsemad andmed leiad omaette lehtedelt. Peale nimetatute hakkavad Eestisse jõudma ka päris uued sordid, mille pildid on toodud allpool. Kas nad meie oludes vastu peavad, selgub n.ö. töö käigus. Rusikareegel kasvukoha valikuks oleks järgmine: punase- ja oranzhilehiste sortide lehed on intensiivselt värvunud päikese käes kasvades; kollaselehised võivad kuivas pinnases kasvades saada täispäikeses lehepõletusi, niiskem pinnas kulub neile ära; roosatäpilised on üsna ükskõiksed, pisuke vari ei sega nende heaolu ja täispäikest nad ei karda; rohelise ja valgekirjute lehtedega sordid olevat kõige varjutaluvamad.

Thunbergi kukerpuu ja tema paljud sordid on igati sobivad üksikpõõsastena ja rühmiti kasvatamiseks, kuid ka kärpimata või kärbitavaks hekiks. On täiest kindel kõrreroostele.

Thunbergi kukerpuu "Harlequin" Thunbergi kukerpuu "Kelleriis" Thunbergi kukerpuu "Silver Beauty"