Harilik lodjapuu Viburnum opulus ´Compactum´ ja ´Nanum´.

´Compactum´ - kõrgus ja laius on võrdsed- 1,5 m. Tema valged lamedad õisikud on küllaltki ilusad ja neid on üsna rohkesti. Õitseb hiliskevadel või varasuvel. Sügisel lähevad lehed sarlakpunaseks ja lisaks sellele katab põõsast hulgaliselt säravpunaseid viljakobaraid.
´Nanum´ - on hoopis väheldasem. Põõsas kasvab talle meeldivas kohas vaid 0,5 m kõrgeks, muidu jääb veelgi madalamaks. Põõsas on äärmiselt tihe. See sort õitseb ja seega ka viljub olematult harva. Põõsa tumerohelised lehed värvuvad sügiseti tumepunaseks või tõmbuvad lihtsalt pruuniks ja pudenevad maha.

Eelistavad päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta ning savist, nätsket, niisket mulda. Samas peaks kasvukoht olema tuultele avatud, et õhk tihedas lehestikus vähegi liikuma pääseks. Väidetavalt on mõlemad sordid üsna satikakindlad, aga meil on ´Nanum´ sattunud küll putukate ründe alla, ´Compactum´it meil aias pole, seega ei oska tema putukataluvust kommenteerida.

Neid sorte võid kasutada madala hekina või kohas, kuhu tahad tekitada tiheda lehemütsaka.

 

 

Paraku on põõsaid hullult raske pildile saada. See pildi keskosas olev lehemass ongi harilik lodjapuu ´Compactum´. Igatahes punased viljakobarad on paremini näha.
Viburnum opulus ´Nanum´
Lodjapuud ´Nanum´ sügise hakul.