Aromaatne lodjapuu Viburnum×carlcephalum
Lodjapuu ´Eskimo´
Viburnum ´Eskimo´

Aromaatne lodjapuu (V. × carlcephalum) kasvab kuni 2 m kõrguseks ümaraks põõsaks. Mais-juunis avab ta roosakatest pungadest oma ilusad kreemvalged õiepallid. Need lõhnavad tuntavalt vanilli järele. Tuulevaiksel õhtupoolikul on aroomi kogu aed täis. Tema roheliste lehtede alaküljed on hallikad. Sügisel värvuvad lehed kollaseks...oranzhikaks...vaskseks...violetseks. Mullaks kõlbab täiesti tavaline aiamuld. Kasvukoht olgu päikseline. Külmakindlusega ei tohiks tal probleeme olla - väidetavalt lausa 3 tsooni taim. Ometi on tema vanemad - V.carlesii×V.macrocephalum - kaunikesti õrnakesed. Paraku ei saa kirjasõna igakord puhta kullana võtta ja jääme lihtsalt huviga ootama, kuidas see lõhnapomm talve üle elab.

 

Lodjapuu ´Eskimo´ahvatleb eelkõige oma nimega - ehk viitab see suurele külmataluvusele. Ta on meie aias olnud juba mitu aastat. Alul ta moodustas tihedamat võra (tegemist on 1,3 m kõrgusele tüvele poogitud puuga) ja ei õitsenud väga rikkalikult. Nüüd on võra läbimõõt juba ca 0,7 m ja ta õitseb kevadsuvel rikkalikult. Talved on ta kadudeta üle elanud, aga väga karmisid külmasid pole olnud. Tegelikult aimub tema nimes ilmselt õite äärmiselt puhasvalge värvitoon.
Ta püüab olla igihaljas, aga see tal ei õnnestu ja sellest aru saades loobub ta kevadel vanadest lehtedest ning kasvatab omale uued. Lehed on väikesepoolsed, ovaalsed, pealt tumerohelised ja läikivad. Õitseb kevade edenedes tihedate kerajate õisikutega. Siiani pole putukad tema vastu mingit huvi üles näidanud. Õiskud on ca 10 cm läbimõõdus ja äärmiselt puhta valge tooniga. Avanemata õiepungad on kergelt kreemikad.
Kasvukoht peaks olema viljaka mullaga, võimalikult päikseline (kerge varjuga "Eskimo" siiski lepib) ja tuulevaikne. Ümar põõsas sirgub ca 1 m kõrguseks. Tüvele poogituna saab temast tilluke ümara võraga puu. Aja möödudes paistab, kuidas karmimad talved tema tervisele mõjuvad. 2009/2010 väga lumerohke ja suladeta talve elas ta küll üle, aga suvel 2010 ta ei õitsenud. Ilmselt oli väga pikk külmaperiood talle liiast. Pakasekangas ei tee talle kurja.

Lodjapuu ´Eskimo´ Viburnum ´Eskimo´

´Eskimo´on V. × carlcephalum´Cayuga´ ja V.utile vabal tolmlemisel saadud seemik.