Villane lodjapuu Viburnum lantana

Villane lodjapuu oli üks esimestest põõsastest, mille ma aeda soetasin. Aiandusmaailma ei olnud ma siis veel sügavuti kaevunud ja läksin lihtsalt reklaami ohvriks. Selle järgi pidanuks villane lodjapuu olema ilus igal aastaajal, lollikindel veel pealekauba. Viimane väide on küll raudselt õige. Iluga on pisut teised lood, aga ilu pidada olema ju vaataja silmades. Tõestuseks olgu või fakt, et kõik naised (või vähemalt pea-aegu kõik) saavad mehele, kui nad ikka väga tahavad. Nii on ka villase lodjapuuga. Ta on tubli tegija heki moodustamisel või siis, kui kasvukoht on nadivõitu. Soolotaimeks on ta ehk liialt "kodukootud" (minu silmadele).
Ta on heitlehine suurekasvuline põõsas, mille kõrgus võib ulatuda 4 m-ni.Ovaalsete lehtede alapool on udemetega kaetud. Suve hakul avanevad väikesed kreemikasvalged õied väheldastes lamedapoolsetes õisikutes. Muru niites tundsin raipehaisu, vaatasin hoolega niidukit ümbritsevate ilupõõsaste alla - ei midagi. Murupügajaga järgmiselt tiirult tulles tundsin taas vänget haisu. Lõpuks läks juuste all lamp põlema - need olid villase lodjapuu õied, mis putukaid ligi meelitades laguneva korjuse lehka levitasid.
Viljad värvuvad üle punaste toonide minnes lõpuks mustaks. Mõnikord pidada lehed sügisel värvuma lillakaspunaseks. Mina pole seda paraku täheldanud, aga ega ma kogu aeg põõsa kõrval ka ei ole ja nii võib värvivahetus mul kergesti jääda märkamatuks. Põõsast tuleks tublisti lõigata. Nii läheb ta tihedamaks. Muidu on ta loomult pisut hõredapoolne. Külma peale ta vilistab, liigvesi ei näi teda morjendavat.

Parasjagu õitsev villane lodjapuu ´Aureum´ Viburnum lantana. Pildistatud taim vireles paraku potis ja lehetäid olid tulnud tema lehti lutsutama.

Villasel lodjapuul on olemas ka mõned sordid, mis enamasti on kompaktsema kasvuga ja suuremate õisikutega. Huvipakkuvaim neist on vast ´Aureum´, mille lehed on kollased. Kuldne värvus on omane noortele lehtedele, vananedes nad omandavad roheka jume. Poolakad poogivad seda sorti kuni 1,5 m kõrgusele maapinnast. Sel viisil tekib rikkalikult õitsev, kollakate lehtedega väike puu, millel on klassikaline ümar võra.
Villane lodjapuu ´Aureum´
Kollasekirjute lehtedega villane lodjapuu.

Viburnum lantana ´Aureovariegata´
´Aureovariegata´ noored lehed on üllatavalt kaunid.