Korea nulg Abies koreana

Korea nulg on üsna väikesekasvuline puu. 25.a.vanused puud on kasvanud Eestis 4...7m kõrguseks. Välimuselt on ta kena kujuga "kuusk". Tänu oma väiksusele sobib suurepäraselt jõulupuuks. Ta hakkab juba väga väikesena (põlvepikkusena) käbisid kandma. Need paiknevad okstel püsti ja on violetsed. Sagedasti nad eritavad valkjat vaiku, mistõttu käbid sarnanevad tilkuvatele küünaldele. Rohkelt käbidega dekoreeritud korea nulg on omaette vaatepilt.

Erilisi probleeme tema kasvatamisega ei ole. Päike ja mitte ülemäära väetatud pinnas on kõik, mis tal heaoluks vaja on. Korea nulu kerakujulisi kääbussorte poogitakse 20...80 cm kõrgusele tüvele. Valik pilte nendest avaneb siin. Korea nulul on mitmeid väiksekasvulisi sorte, kellel okkad on keerdunud ümber võrse nii, et paljastub okaste alumine valkjas külg. Nn. hõbejad nulud ei ole kunagi nii intensiivselt sinised, nagu seda on parimad hõbekuused.

´Silberlocke´ - tuntuim ja auhinnatuim sortidest. Tema okkad on kenasti "lokkis" ja puu näib hõbevalgena. Kogu eelnev käbijutt kehtib täiel määral ka selle sordi kohta. Pärit Saksamaalt ca 1983.a.
´Blauer Eskimo´ - on saadud ´Blauer Pfiff´- ile tekkinud nõialuuast. Moodustab pisut lippadi-loppadi kera, mis on ilusat sinkjashallikat värvi.
´Blauer Pfiff´ - (ka "Blue Hit") samuti Saksamaalt pärit laiuva kasvukujuga sort. Kogu põõsake näib sini-hall. Pinda kattev põõsas on tihe tänu paljudele teisestele okstele. Värvikad käbid on lisaboonuseks.
´Blue Emperor´ - kasvab pikkamööda sini-halli, "kuuse" moodi võraga puuks. Hakkab juba noorena moodustama rohkesti violetseid käbisid. 15. a on 2...3 m kõrge.
´Blue Magic´ - eelmisega sarnane sort. Väga ilusa sinkja okkavärviga.
´Bonsai Blue´ - paistab silma oma tõsiselt sinaka okkavärviga. Alul tundub, et maha on sätitud üks pärja moodi moodustis. Aastate möödudes ajab nimetet "pärg" ülespoole püsti juhtoksa, millest hakkab kujunema kuuse moodi asjandus. Kõik see näeb mitte väga regulaarne välja, aga kindel on see, et igal aastal kattub see kuhik rohkete sinkjaslillade käbidega. .
´Cis´ - üleni ühtlaselt tumeroheline. Ükski "näotult" hele träpsuke ei riku tema rohetavat rahu. See uus Hollandi sort (1989) kasvab poolkera kujuliseks tillukeseks põõsaks, mille laiusmõõt ületab taaskord pikkust.
´Frosty´ - kuuse moodi koonilise kujuga nulusort. Okkad keerdus nii, et on näha nende valkjas alakülg. Kasvab kuni 20 cm aastas. 10.aastaselt on ca 2 m kõrge.
´Golden Beskid´ - Poola sort, mille okaste põhitooniks on kollane (eriti talvel). Võra kuuse moodi kooniline. 10. aastaga kasvab 1,5 m kõrgeks
´Icebreaker´ ka ´Ice Breaker´ - on Saksamaalt J.Kohout´i poolt leitud mutatsioon. Okaste valge alakülg on pööratud kenasti väljapoole. Moodustab kuplisarnase mütsaka. Kasvab aastas 2,5 cm. Uskumatult ilus ja omanäoline sort.
´Kohout´s Hexe´ - äärmiselt aeglasekasvuline, roheline, tillukeste okastega mütsakas. Pärineb J.Kohout´i puukoolist Saksamaal.
´Kristalkugel´ka ´Kristal Kugel´ - on samuti uus sort. Ta kasvab pisut kiiremini, kui tema väheldasem kaksikvennad ´Silberkugel´ ja ´Silberperle´. Ka tema moodustab "täissaleda" mütsaka. Tema lapikud okkad on taaskord alt heledad. Hõbejat jumet lisavad valgevaigused kasvupungad. Kasvab 2,5 cm aastas.
´Luminetta´ - noored okkad erkkollased. Suve edenedes tõmbuvad rohekaks. Suuruselt ja kujult sarnaneb ´Blue Emperor´-iga.
´Nana´ - kasvab pikkamööda "kuuse" moodi võraga puuks. 15. a on 2...3 m kõrge. Käbidega ta ei koonerda. Oma aia superjõulupuu saab temast 10. aastaga kindlasti.
´Oberon´ - on ebaregulaarse kasvukujuga kääbik. Tal on väga lühikesed, aga laiad, tumerohelised okkad, mis on alt heledad. Nimi on laenatud Shakespear´i "Suveöö unenäost", kus figureeris kääbikkuningas Oberon.
´Pancake´ - see nulusort on saanud omale väga tabava nime. Ainult et pannkook on enamasti kuldkollase värviga. "Nulukook" on siiski roheline. Hõbejat sära lisavad okaste heledad alaküljed.
´Schneestern´ - on ebaregulaarse kasvukujuga sort. Rohelised okkad on osalt keerdus. Siit-sealt on näha okaste valge alakülg. Kasvab 5 cm aastas.
´Tundra´ - tumerohelised lamedad okkad on alt valged. Talve jooksul kevadisele stardijoonele valmisseatud kasvupungad on pealt kaetud valge vaiguga. Kasvab ümaraks mütsakuks, mis on selgelt nähtavalt laiem kui on tema kõrgus. Ägeda lõunapäikese ees võiks keskpäeval olla kerge vari..

Korea nulule ja tema sortidele omased käbid.
Korea nulu ´Siberlocke´ 40 cm kõrgune poogitud istik. Ülemistel okstel on näha käbide algmed (väikesed pruunid mügerikud), mis sügiseks kasvasid kenadeks käbideks.
Mitteregulaarse võraga ´Brevifolia´.
Sellised on 3 m kõrgused ´Silberlocke´-d. Hästi on näha püstised käbid ülemistel okstel.
Korea nulg ´Frosty´.
Korea nulg ´Schneestorm´
Üks kollasenahaline korealane ´Nadelkissen´
Tilluke kääbusjas korea nulg ´Silberkugel´
Abies koreana ´Bonsai Blue´
Abies koreana
Korea nulu ´Bonsai Blue´ noor käbi.
Korea nulu käbi, vaigumüts kelmikalt viltu peas.
Abies koreana ´Icebreaker´
Abies koreana ´Blauer Eskimo´
Esimesel nägemisel võtab korea nulg `Icebreaker´ sõnatuks.
Korea nulg ´Blauer Eskimo´ - suurepärane kääbik!
Abies koreana ´Golden Beskid´
Korea nulg ´Golden Beskid´ ei ole suremas - see on tema loomulik talvekasukas.