Aediiris ehk habeiiris Iris hybrida hort. või Iris barbata hort.

Iirised on juba kord sellised müstilised asjandused, mistõttu ma ei suutnud kiusatusele vastu panna ja solariseerisin vahelduseks ühe pildi ära.

Iirised jaotatakse risoomiga ja sibulaga iiristeks. Risoomiga omakorda jagunevad habemega ja ilma habemeta iiristeks. Habeiirised omakorda jagunevad 1. habemega looduslikud liigid 2. aedades laialt levinud aediirised 3. rüüiirised.

Aediiriseid istutatakse suve lõpus s. o. augustis. Risoom koos lehelehvikuga kaevatakse välja, puhastatakse, külgjuured lõigatakse lühemaks ja istutatakse nii, et lehelehvik jääks põhja poole ja risoom suunduks lõunasse. Istutatakse nii, et risoomi ülemine kolmandik jääks mullast välja. Pärast istutamist kärbitakse lehelehvikut poole võrra.
Aediiristel on aretatud palju sorte. Nad on kõrguse ja õie suuruse ning õitseaja järgi jaotatud mitmetesse rühmadesse. Õitsevad juuni keskelt juuli keskpaigani. Aediirised ei talu nätsket liigniisket mulda. Iirised ei taha ka happelist mulda ja värsket sõnnikut. Nad armastavad päikest. Mõne sordi püüame müügil hoida.

Rüüiirised on väga niiskushellad. Nad võiks juuli teisel poolel mullast välja kaevata ja hoida oktoobris toimuva tagasiistutamiseni soojas toas kuivas liivas. Kui seda teha ei viitsi, siis pane neile peenras selleks ajaks klaaskatus peale. Nende eeliseks on suured, ilusad õied, mis kestavad peenral kauem, kui aediirise omad.
Iiriste kohta võid lugeda teosest Sulev Savisaar "Eesti sibullillede entsüklopeedia"

 

On kesksuvi....
...lõõgastu....
...ja naudi.
Aediiris ´Gingerbred Man´ (vasakul) kuulub rühma SDB (Standard Dwarf Bearded) ehk madalad aediirised.
Rüüiiris pskemi laugu taustal
´Carilla´ on samuti SDB rühma sort
iris
See nimetu tumesinine aediiris on väga suursugune ja vastupidav. Ta on olnud meiega aastakümneid.