Kopsurohi Pulmonaria sp.

Harilik kopsurohi ´Sissinghurst White´Pulmonaria officinalis.

Kopsurohud on igati asjalikud püsikud kaunistama hämarat kasvukohta. Valides erinevaid liike ja sorte saab leida endale sobiva õievärvusega taimi. Kopsurohtude seas on ka kirjulehelisi vorme. Kopsurohud on üsna varakevadised õitsejad. Eestis looduses laialt levinud hariliku kopsurohu (P. officinalis) ürti on rahvameditsiinis kasutatud köhavastase ja röga lahtistava vahendina. Kui sul on huvi, siis klõpsa siia ja sa satud lehele, kus on kirjeldatud kopsurohu nime saamislugu ja müstikat tema ravivõime kohta.
Kopsurohud armastavad parasniisket mulda, mida ei ohusta liigvesi. Poolvari on neile parim. On pikaealised. Külma nad ei karda, aga teod võivad nende eluküünla kustutada. Kevadel tuleks taimelt vajadusel eemaldada talve läbi pea-aegu igihaljana püsinud lehed, mis reeglina kevadel siiski üsna räsitud välja näevad. Teist korda tuleb paljudel juhtudel lehed maha lõigata kohe peale õitsemist. Sama lõikamisega eemaldatakse ka vanad õisikuvarred. Uued, värvikad ja ilusad lehed püsivad nüüd pilkupüüdvatena kuni hilissügiseni.
Kopsurohtude lehti saab edukalt kasutada lilleseadetes. Tasapisi on hakanud ilmnema suundumus, et sordiaretuses on üha rohkem tähelepanu pööratud kopsurohtude uute sortide aretamisele. Põhikonkurendid - hostad - olevat igavalt ühenäolised. Kopsurohud olla põnevamalt eriilmelisemad. Suve teisel poolel võib jahukaste hakata kopsurohtudele liiga tegema. Ennetav pritsimine mõne fungitsiidiga ei tee paha. Proovida võid ka järgnevat võtet. Kohe pärast õitsemist, kui oled kopsurohtudel eemaldanud vanad lehed, hakka neid iga nädal pritsima lahjendatud piimaga. Piserdamise võid lõpetada, kui lehed on saavutanud täissuuruse. Kui hoiad sellel ajal mulla pidevalt niiske ja taimed ei ole tihedalt kokku surutud, siis õnnestub sul ehk vastikuid seeni seljatada.

Kopsurohtudest võiks aias olla:
Tumeda kopsurohu valge vorm -
Pulmonaria obscura var. alba. See on kevadel varakult õidepuhkev kopsurohi. Õied on valged, sarnanevad vägagi kerapriimulale. Suured, piklikud, rohelised lehed moodustavad suvel pilkupüüdva puhma. Kõrgus 35 cm.
Punane kopsurohi - P. rubra. Õitseb samuti kevadel. Õied on punased. Lehed eelmisest liigist tunduvalt väiksemad. Kõrgus kuni 30 cm. Tema tuntuim sort on ´David Ward´, kelle lehed on valge kandiga. Tema on väga ilus just õitsemise ajal.

´David Ward´on õitsemise ajal igati asjalik taim.

Kirjulehine kopsurohi - P. saccharata. Õied alul lillakasroosad, vananedes muutuvad siniseks. Piklikud lehed on kreemvalgete laikudega. Kõrgus 30 cm. Selle liigi tuntuim sort paljude seas on kahtlemata ´Mrs Moon´. Hoopis vähemtuntud on 1965. a. tutvustatud sort ´Pink Haze´. Sellel sordil on 2 korda suuremad õied, kui tavaliselt. Pealegi on need õied tõeliselt kahevärvilised: üldiselt roosad, aga keskosas sinised. Lisaks on kroonlehtede ääred lokilised.
Pikalehine kopsurohi - P.longifolia. Õitseb kevadel koos lehtede arenguga. Lehed pikemad ja kitsamad kui teistel. Selle liigi väljapaistvaimaks sordiks on ´Diana Clare´. Ta õitseb violetsiniste õitega. Erinevalt teistest kopsurohtudest ei tohi tema lehti peale õitsemist tagasi lõigata. ´Little Star´ peaks olema kõige sügavsinisemate õitega kopsurohi.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel või sügisel.

Kui sul on kiire internetiühendus, siis siia vajutades avaneb valik kopsurohtude pilte.Hübriidsortide tutvustust näed siia vajutades.