Harilik päikesesilm Heliopsis helianthoides

Harilik päikesesilm

Päikesesilmi on ca 12 liiki. Kõik nad on külmakindlad. Kui tahta öelda täpsemalt, siis lausa lollikindlad. Heade tulemuste saavutamiseks paku neile lauspäikest. Nad on pärit Põhja-Ameerika preeriatest, kus peremees võib oma jooksupannud koera veel kolmandal päeval näha silmapiiri poole lonkimas. Mis varjust seal juttu võiks olla. Liiga rammusas mullas kasvades sirgub ta ülemäära kõrgeks ja kipub ilma toeta külili vajuma. Sama juhtub ka liiga varjulises kohas paiknedes. Lahjema mulla korral tal seda viga pole. Ta talub põuda, aga parasniiske muld on siiski tema lemmikuks.

Harilik päikesesilm H. helianthoides 'Summer Sun' on meie aias kasvanud kolm aastat. Ma polnud teda varem erilise tähelepanu vääriliseks pidanud. Noorusest väetina ei suutnud ta kasina hulga õitega pilku köita. Alles sellel suvel märkasin, et tema arvukad kirgaskollased õisikud on ebaharilikult pikka aega aeda kaunistamas. Ta avas esimesed korvõisikud juuni teisel poolel ja veel septembriski nägi soliidne puhmas igati “päikeseline” välja. Pika arupidamise tulemusena ei meenunud mulle ühtki teist püsilille, kes suudaks 3 kuud järjepanu suure hulga õitega või õisikutega silmailu pakkuda. Tänu suhteliselt kõrgele kasvule (1,5 m) ei jää päikesesilma õisikud mingil juhul kahe silma vahele. Päikesesilma varred on piisavalt jäigad, et iseseisvalt püsti püsida. Tema rohked tumerohelised lehed jäävad uskumatul kombel kahjurite poolt puutumata. Talvedki on ta kahjusid kandmata üle elanud.
Juunis avanevad kollased korvõisikud, mis näevad välja, nagu üksikud õied. Tegelikult on nn. keelõied need servmised suuremad ja kollased. Õisiku tumedam keskosa koosneb putkõitest, mis annavad seemneid. Keelõied seevastu on steriilsed. Päikesesilma korvikud meelitavad kokku nektartoidulisi putukaid. Avaneb suurepärane võimalus vaadelda ja pildistada õisikutel toimetavaid liblikaid. Kui vaevud välja lõikama äraõitsenud õisikud, siis pikeneb päikesesilma õitsemisaeg veelgi. Õnneks ei kvalifitseeru see töö kategooriasse “tingimata tehatulev töö”. 3...5 aasta tagant võta puhmik kevadel üles, jaga see tükkideks ja istuta need (või vaid osa neist) tagasi. Omapead jäätud taim raugastub ja ei õitse enam rikkalikult.
Euroopa ja Ameerika aiapidajate seas on päikesesilm üsnagi aukohal. Saada on eriilmelisi sorte.
'Summer Sun' – korvikuid ümbritsevad kollased keelõied paiknevad mitmes reas üksteise peal. Tegemist siis nn. pooltäidisõitega. Meie aias on ta 1,5 m kõrge.
'Sunstruck' – paistab silma suurte õisikutega. Taim ise sirgub vaid 50 cm kõrgeks.
'Double Sunstruck' – on eelmise sordi täidisõisikuline edasiarendus.
'Asahi' – uhkeldab kuldkollaste poolkerakujuliste täidisõisikutega. Puhmas kasvab 60...75 cm kõrgeks.
'Loraine Sunshine' – valgetel lehtedel on rohelised sooned. Tema õisikud on kollased.
'Summer Green' – kenitleb samuti kirjute lehtedega, mis kinnituvad mustjatele vartele. Puhmas kasvab 70...90 cm kõrgeks.
'Summer Pink' – lehtedelt võid leida valgeid, rohelisi ja roosasid toone. Purpursed sooned lehtedel on meeldivaks lisanduseks. Taime varred on tumepunased.
'Prairie Sunset' – punase keskosaga kollased õisikud kerkivad 1,2...1,8 m kõrgusele tumepurpursete varte toel. Tumerohelistel lehtedel on purpursed sooned.
´Light of Loddon´ - on kenade korvikutega, kus keelõisi on jagunud mitme rea moodustamiseks.

Täidisõisikulised ja/või kirjulehised sordid on oma “lihtlabastest sugulastest” astme võrra külmaõrnemad (tsoon 5 ). Karm talv võib neile liiga teha. Sügisel multši nende kasvukoht ämbritäie koorepuruga, mullaga või liivaga ja aseta sellele lume kinnistamiseks kuuseoksi. Liiga vesine talvitumine ei ole päikesesilmale jõukohane.

Heliopsis ´Loraine Sunshine
´Loraine Sunshine´
´Light of Loddon´
Summer Green
Noorukesed ´Summer Green´i istikud.