Koonik

Malus ´Koonik´
´Koonik´

´Koonik´u aretajaks on Asta Kask Märjamaalt. Tegemist on sügissordiga. Välimuselt meenutab õun ´Pärnu tuviõun´a, aga on sellest inetum (rohelisem, mitte nii ühtlase vormiga). Teatav roosasus ilmneb vaid siis, kui on olnud päikseline suvi ja päike paistab vastavale õunale otse peale. Näiteks vihmase 2017.a. suve järel polnud meie aias ükski ´Koonik´ roosa "põsega".
´Koonik´ annab igal aastal rikkalikult saaki. Pead olema hoolas, et kahtlased oksad saaksid toestatud, muidu murduvad need õunte raskuse all ära. Septembris puust võetuna minu meelest nad süüa ei sünni - õunad on kõvad ja hapupoolsed. Mõningase seismise järel saabub üllatus - õunad muutuvad täpselt parajal määral magusamaks, et neid magushapude õuntena süüa. Ka on nende konsistents väga suupärane - mitte liiga plödi, aga ei nõua ka täiest hingest hammustamist, et tükki kätte saada. Süües imestad, et ikka veel suhteliselt rohekas õun nii maitsev võib olla. Meil saavad nad juba enne Jõule otsa ja ma ei oska öelda, kas nad kauem ka veel seisaksid.

Kasper

Malus ´Kasper´
´Kasper´

´Kasper´ on samuti aretatud Asta Kask´i poolt. See on tüüpiline suvesort. Õunad on väga ilusa välimusega, keskmise suurusega. Meenutavad nii välimuselt kui ka maitselt kaudselt ´Krügeri tuviõun´a. Igatahes on õunad väga maitsvad. Paraja konsistentsiga, magushapud (rõhuga sõnal "magus"), mahlased ja lõhnavad. Puu kannab varakult ja igal aastal. Puuduseks võiks pidada asjaolu, et nii, kui õunad valmis saavad, siis nad ka hakkavad maha potsatama. See puu tuleks istutada murusse, siis on hea igal hommikul murult võtta täisküpseid õunu.

Koit

Malus ´Koit´
´Koit´

´Koit´on sügissort. ´Suislepa´ vaba tolmlemise seemik 1947.a. Õunad on praktiliselt ümmargused, keskmise suurusega, pea üleni roosakaspunased (vähemalt need, mis päikest saavad). Septembri keskel koristatuna säilib heas hoiukohas Jõuludeni. Sööma saab hakata novembri teisest poolest.
Õun on maitsev, magushapu, meeldivalt vürtsine. Ilus müügiõun. Puu hakkab suhteliselt hilja kandma, aga kannab regulaarselt, viljakus keskmine. Kärntõbi võib ´Koit´u kimbutada. Raskem muld teda ei häiri.

Safran - Pepin

Malus ´Safran - Pepin´
´Safran - Pepin´

´Safran - Pepin´ Õun on keskmise suurusega, kooniline, praktiliselt üleni punane, kerge träpsutusega. Õunu saab hakata sööma oktoobris, heas hoiukohas säilib märtsini. Hammustamisel tundub üsna tihe, mahlane, veinmagushapu, vürtsine, hea aroomiga. Puu on varaviljuv ja saagikas ning keskmise kasvuga. Hoiab oksi suhteliselt alaspidi. Õunad ei varise kergesti. Vana sort Vanamaalt. Levinuim I.V.Mitšurini aretatud sortidest.

Rae Ime

Malus ´Rae Ime´
´Rae Ime´

´Rae Ime´ seemiku leidis J. Raeda Harjumaalt Karla küla lähedalt metsast. Õun on selgelt silinderjas, keskmiselt 5,5 cm pikk ja 4,5 cm läbimõõdus. Õunad on väga omapärased. Siledal, läikival koorel on ilus õhetav puna. Seda sorti õuntel pole seemneid. Viljaliha on kore, magushapu. Puu võra on allapoole kasvavate okstega, talvekindel, üsna haigusvaba, hea viljakusega. Sort on mõneti asjatult vajunud unustusse. Tegemist peaks olema sügissordiga.

Amorosa

Malus ´Amorosa´
´Amorosa´

´Amorosa´ on Rootsi sort. Suured õunad on praktiliselt üleni punased. Tegemist on sügissordiga, mida saab hakata sööma oktoobri lõpus ja säilitada kuni uue aastani. Õun on tiheda viljalihaga, magushapu, mahlane, domineerib värske maitse, maitsev. Sobib nii lauaõunaks kui ka töötlemiseks. Puu on keskmise kasvuga, vajab kindlasti päikeselist kasvukohta.

Katja

Malus ´Katja´
´Katja´

´Katja´ on Rootsist pärit sort aastast 1947. Puu annab rohkelt keskmise suurusega, kergelt koonilisi, punaseid õunu. Õunu tarbitakse novembrini. Need on mahlased ja magusad. Sobivad lauaõunteks ja ka töötlemiseks.

Karamba

Malus ´Karamba´
´Karamba´ viljapuuistikute puukoolis.

´Karamba´on sordiks registreeritud 2007.a. Sordi aretas K.Kask. Õunad on keskmise suurusega kuni väheldased, valdavalt ümmargused, kaetud suures osas punase kattevärvusega. Maitselt üsna magusapoolne, pehme viljalihaga. Hea lauaõun, mida saab süüa oktoobrist aasta lõpuni. Puu hakkab väga varakult kandma ja on viljakas. Talved ja haigused reeglina puule liiga ei tee.

Teremok

Malus ´Teremok´

´Teremok´ on Ukrainast pärit sort. Sügisõunad on keskmised kuni suured, lameümmargused. Helekollane koor on suures ulatuses kaetud oranžpunase punaga. Viljaliha on valkjaskollane, peenekoeline, hapukasmagus, mahlane. Puu ei kasva väga suureks, kannab igal aastal rohkesti, on üsna haiguskindel.