Tomatid ja kurgid ning teised aedviljad.

2019.a. kevadel on kurgi- ja tomatitaimede müük lõppenud.

Tomatisordid on sellised:
1. Mato- punaseviljaline, varase valmimisajaga tomat. Viljad kaaluvad 90...100 g ja on lameümarad. Sobib kasvatada ka kilekasvuhoones. Tomatitaimed jäävad madalaks. Sort on vastupidav ruugehallitusele. Aretatud Jõgeva SAI-s..
2. Matina - 58 päevaga valmiv ümarate, punaste, maitsvate viljadega tomat. Viljad keskmise suurusega. Tema lehed sarnanevad kartulile, seepärast kuulub nn. "kartulitomatite" perre. Sobib samuti kasvatamiseks ka kilekasvuhoones.
3. Marmande - tuntud prantslaste madalakasvuline aretis. Suured, punased tomatid on lameümarad, tugevasti ribilised. Hää lõigata pakse viile priskele võileivale.
4. Polfast F1 - madalakasvuline ja väga varajane tomat (56 päeva)., pisut lapikud tomatid on ca 125 g rasked. Taimele moodustub 5...6 kobarat.
5. San Pedro - varane, punane, väga suureviljaline lihatomat. Kobarasse jäta kuni 5 vilja.
6. Krakus - suurte (250 g), tumepunaste viljadega lihatomat. Hiline. Vajab rikkalikult väetisaineid.
7. Amaneta F1 - suurepoolsete (170...210 g), punaste viljadega lihatomat. Väga varane. Viljad on ilusad. Tomatid viljuvad probleemitult sügiseni välja. Haigustele vastupidav hübriidsort. Tegelikult on viljad vaid pisut kogukamad, kui “Harju keskmisena” eeldaks. Meie arvates sünnib neid süüa küll. Taimed kasvavad 2...2,5 m kõrgeks.
8. Cindel F1- kõrgekasvuline, keskmise suurusega viljadega (100...120 g) tomat, mida pakume populaarse Bologna asendajaks. Sort on väga varajane, väga viljakas ja haiguskindel. Meie arvates ei ole sellel sordil ühtegi vähegi tõsisemat puudust. Eriliseks boonuseks on asjaolu, et taimed kasvavad normaalse kiirusega inimesekõrguseks ja siis nende kasv aeglustub silmnähtavalt, sest tomatid hakkavad valmima ja nendega tegelemine võtab tomatitaimel kasvulusti maha. Ka ei ole taime lehed ülearu suured, mistõttu taimestiku liigse tihenemise oht kasvuhoones on väiksem.
9. Visa F1- varase kuni keskmise valmimisajaga (75 päeva), kõrgekasvuline tomatisort. Kobaras on 7...9 vilja. Meie tomatikasvatajad on lugenud selle heaks sordiks ja taimi pakutakse turgudel igal kevadel. Tomatid on erepunased, lapikümarad ja keskmiselt kuni 116 g rasked. Aretatud Jõgeva SAI-s.
Tolstoi F1 - on ´Cindel´iga sarnane. Ka tema viljad kaaluvad 80...120 g, aga on ´Cindel´i omadest tooni võrra tumedamad. Sort on viljakas ja haiguskindel. Kasvab üle 2 m kõrgeks ja on väga lopsakas. ´Tolstoi´ on tasapisi kogunud populaarsust.
10. Moneymaker - väga populaarne sort möödunud sajandi 60...70 aastatest. Kasvab ca 2 m kõrguseks ja annab rohkesti punaseid, keskmise suurusega, ümmargusi, maitsvaid, hea lõhnaga tomateid. Esimesi vilju tasub oodata 78. päeval peale istutamist. Meie arvates on selle sordi kasvatamine kindla peale minek.
11. Golden Sunrise - kõrgekasvuline, kollaste viljadega sort. Tomatid on keskmise suurusega, tiheda viljalihaga, väga maitsvad. Esimese saagini kulub 65 päeva.
12. Pokusa - väikeste, aga väga maitsvate, punaste viljadega nn. viinamarjatomat. Taimed kasvavad kiiresti kõrgeks ja mitmeharuliseks. Neile tuleb varuda rohkem ruumi.
Red Cherry - kasvab kõrgeks. Eemalda liigsed külgvõsud. Sobib kasvatamiseks suurtes pottides ja isegi avamaal, aga väga soojas kohas. Punased viljad on väikesed, väga maitsvad ja neid on kobarates palju. Kobaraid omakorda on taimel palju. Viljad ei lõhene.
Indigo Rose - on kõrgekasvuline sort. 50 g. kaaluga tomateid on kobaras kuni 20 tk. Tomatid on valminuna lillakasmustad. Need on magusad ja väga maitsvad.
Sweet Million F1 - on samuti kirss-tomat. Tema kobaras võib olla kuni 100 tomatit. Punased, väikesed tomatid ei lõhene. Taim kasvab kõrgeks ja vajab tuge. Külgvõrseid tuleb vähemaks murda.
Bajaja - on rõdudel, talveaedades, aknalaudadel kasvatamiseks sobiv sort. Ta kasvab madala põõsana, mida pole vaja toestada ega külgvõsusid lõigata. Annab kasvuperioodi jooksul kuni 750 väikest, punast tomatit massiga kuni 10 g. Viljad on maitsvad. Hästi hooldatuna on pott tomatitaimega ja erinevas valmidusastmes tomatitega väga dekoratiivne..
Totem F1 - on ampel-kirsstomat. Tema punased viljad on pisut väiksemad, kui tavasortidel (diameeter 4 cm). Taimi ei kärbita. Sobib istutada rõdupotti, verandale. Ka selle sordi puhul ei vastanud tulemused ootustele ja me ei pöördu sordi juurde tagasi.
Chocolate Cherry - viljade valmimiseni kulub 70 päeva, kõrgekasvuline sort (2 m), mis sobib kasvatamiseks kasvuhoones. Külgvõsusid ei pruugi ära murda. Tomatid on 2,5 cm läbimõõduga, portveinipunased, pruunikate laikudega. Väga maitsvad, loetakse gurmeetomatiteks. Parima lõhna ja maitse saavutamiseks korja nad ära paart päeva enne täisküpseks saamist ja hoia neid mõni päev toas aknalaual. Naudi!
Tom Red- on tomatisort, mida sobib kasvatada amplipotis või rõdukastis. Ta ripub kuni 60 cm alla ja kannab palju väheldasi, erkpunaseid, maitsvaid ja mahlaseid vilju. Esimesi vilju võiks saada maitsta 63 päeva pärast.
13. Green Zebra - on väga omapärase välimusega tomat. Vili on ümar, keskmise suurusega (8 cm), roheline, kollaste triipudega. Taim kasvab kasvuhoones inimesekõrguseks ja vajab tuge. Külgvõrsed eemalda. Viljad olid tõepoolest omapärase välimusega ja üsnagi maitsvad, aga kuna saagikus oli väga kasin, siis loobusime ka selle sordi kasvatamisest.
14. Malle F1- varane, keskmise kasvuga sort. Kobaras 5...6 vilja. Tomatid on punased, kergelt lapikud ja kaaluvad 80...90 g. Reeglina viljad ei lõhene. Hea Eesti asi! Paraku on ´Malle´ ca 10 päeva hilisema valmimisega kui ´Cindel´ või ´Amaneta´.
15. Zlatava- on unikaalse värvuskombinatsiooniga tomatisort. Viljade koor on oranž, aga sisu on punane. Tomatid on väga maitsvad. Tomatid kaaluvad keskmiselt 80 g. Taimed kasvavad 2 m kõrgeks. Ka juba pisut ülevalminud tomatid ei lõhene. Meie arvamusel olid tomatid pisut väheldased. Hoolimata mõneti erilisest värvusest (oranžikad) ei nimetaks neid eriliselt maitsvateks. Saagikus madalam kui tavatomatitel. On raske aru saada, millal tomatid on päris valmis.
16. Oxheart - suhteliselt hilise valmimisega sort. Gigantsed, roosad, südamekujulised tomatid võivad kaaluda kuni 600 g. Loetakse üheks parema maitse ja lõhnaga tomatiks üldse. Vajab viljakat mulda. Meie arvamusel on tegemist maitsva tomatiga. Paraku on taimed kiire ja lopsaka kasvuga, väga haprad. Taimed vajavad rohkem ruumi või neid tuleb sagedasti piirata. Raskete viljakobarate toestamine nõuab täiendavat sidumist. Viljad läksid väga kergesti kinnituse juurest mädanema (teistel sortidel esines seda probleemi väga vähesel määral).
17. Esmira H - on väga varajane, suurte, roosaka jumega viljadega sort. Ümarapoolsed tomatid kaaluvad kuni 250 g. Sobib igati kasvatada "härjasüdamete" asemel. Viimased annavad paar tomatit taime kohta, ´Esmira´ on vähemalt sama saagikas kui ´Cindel´ või ´Tolstoi´. Taimed ei jää haigeks ja taluvad õhutemperatuuri kiiret muutumist. ´Esmira´ seemned on teiste sortide omadest oluliselt kallimad.
18. Vedetta F1 - varajane sort, mille punased tomatid kaaluvad 160...170 g. Taim kasvab 2 m kõrgeks. Haiguskindel sort. Meie arvates on tegu igati väärika sordiga. Saagikas, annab palju "tavalisi" ja "tavalise" maitsega tomateid.
19. Noire de Crimea - tõlgituna siis ´Krimmi Must´. Tegemist on vana, Krimmist pärit sordiga. Tomatid on paraja suuruse (80...100 g) ja suurepärase lõhnaga. Viljad on kergelt lapikud, tumepunased, pruunikate ja roheliste laikudega. Taim kasvab 1,8 m kõrgeks. Meie arvamusel on tomatid maitsvad, neil on omapärane maitseerisus. Loomulikult jätab saagikus, võrreldes parimate tavatomatitega, soovida . Sellegipoolest väärib see sort kasvatamist eripärase vahelduse mõttes.
20. Black Russian - tegemist on omapärase värvitooniga (lillakaspunane + rohelist siin-seal) magusvürtsika tomatiga. Vili kaalub kuni 100 g. Viljade valmimiseni kulub 75 päeva. Taim ei anna ülemäära palju õisikuid, mistõttu kõiki külgvõsusid ei maksaks eemaldada. Tegelikult on tomatid tõesti lillakaspunased (värvus ei ole söömameelitav), lapikud ja üsna suured. Valminuna kipuvad lõhenema. Maitse on neil hea, magusa nüansiga, kest on õhuke. Minule läks paks lilla tomativiil võileival hästi peale, abikaasa eelistas tavalisi - punaseid.
21 .Tigerella – on erkpunane tomat oranžide triipudega. Väga varane (2 nädalat varem kui 'Moneymaker'). Tomatid kaaluvad 60...100 g. Maitselt mahemagusad. Hea haiguskindlusega. Taim 2 m kõrge. Väga saagikas (20 kg taime kohta). Tegelikult on tomatid üsna väheldased, tavalise maitsega. Meil nad ei hiilanud erilise varajasusega. Tohutu saagikus jäi valgusaastate kaugusele.
22. Red Pear - on kõrgekasvuline tomat, kes hakkab vilju valmis saama ca 80 päeval. Selgelt pirnjad, punased viljad on väga suured - kuni 250 g. Tomatid on lihakad, maitsvad. Nendest on hea lõigata pakse viile võileiva peale panekuks. Vili kinnitub taime külge selle kitsamast otsast. Tegelikult on viljad pastelselt punased. Nende maitse on mahe, aga ma ei nimetaks neid magusaks. Kaheharulisena kasvatades kandis taim rikkalikult saaki.
23. Fuji Pink F1-on tugevakasvuline sort. Tomatid on ümarad, roosad. Need on suured (180...200 g), magusad ja väga maitsvad..
24. Evelle - on Eesti varane sort. Kasvab kõrgeks ja kannab rikkalikult kuni 90 g tomateid. Need on lapikümarad, punased ja ei lõhene. Sort on hea haiguskindlusega.
25. Petula F1 – on väga varane tomat. Tomatid on 80...90 g rasked. Väga hea haiguskindlusega. Taime kõrgus on kuni 2m. Tegelikult igatpidi tavaline, erkpunase värviga keskmine tomat.
25. Orange Queen - kasvab kuni 150 cm kõrgeks. Ümmargused, oranžkollased tomatid on kuni 200 g rasked, väga maitsvad. Sort on haigustele vastupidav.
26. Malinovski - on kirjade järgi suur, vaarikpunane, maitsev lihatomat. Kõik õige! Aga tuleb lisada, et tomateid oli küljes vähe ja taimed haigestusid varsti pärast esimeste viljade valmimist. Otsustasime, et rohkem me selle sordiga ei tegele.

Kurgitaimede sortimendi on järgmine (ikka nii, et punasega on sordid, mis müüki tulevad):
1. Melody H- endiselt meie favoriit hapendamiseks sobivate kurkide seas( vaata foto allpool). See on lühikene hapendamise kurk, aga miski ei takista seda ka salatina lauale lõikuda. Tema saagikus on sedavõrd suur, et mõne taimega saavad pere vajadused igakülgselt rahuldatud.
2. Agnes F1 - uuem hapendamiseks sobiv kurk. Pakume seda kurki lootuses, et ta hakkab meile kõigile meeldima ning tõrjub "vana" Melody tasapisi kõrvale. Agnes sobib nii avamaale kui ka kasvuhoonesse. Väidetavalt on tal väga hea vastupidavus eba-jahukastele.
3. Adam F1- iseviljuv ja haiguskindel hübriidsort. Varajane, esimesed viljad 46. päeval peale tärkamist. Sobib nii avamaale kui ka kasvuhoonesse. Viljad väikeste kühmukestega, sobivad hästi hapendamiseks.Kurke võib südamerahuga ka salatitesse viilutada - need on täiesti mõruainevabad.
4. Telegraph F1- kuni 35 cm pikkuseks kasvav salatikurk. Pealt on tema koor kenasti sile. Mõruaineid ta ei sisalda.
5. Amazonka F1 - samuti pikaviljaline kurk.
6. Saladin F1 - on kibeainevaba salatikurk. Kurgid kasvavad 36 cm pikaks. Haigustele vastupidav.
7. Trilogy F1 - sarnaneb väga Melodyle. Sobib hästi nii kasvuhoones kui ka avamaal kasvatamiseks.
8. Superstar F1 - 25...30 cm pikkune salatikurk. Sile ja tumeroheline, hea maitsega. Sobib kasvatamiseks katmikalal.
9. Dirigent F1 - on väheldane hapendamiskurk. Saagikus hea, haiguskindel. Kurgid on mõruainevabad. Püsivad kaua peale korjamist "kikkis".
10. Profi F1 - varajane, partenokarpne, kibeainevaba, siledakooreline, väikeseviljaline sort. Sort sobib marineerimiseks, hapendamiseks, salatikurgiks. Väga viljakas.
11. Fitness F1 - on poolpikk, siledaviljaline ja kibeaine vaba salatikurk. Viljad on ca 40 cm pikad. Kasvuajal vajab sooja.

Kõrvitsaid on pakkuda kahte sorti:
Small Sugar - 110 päeva pärast saad korjata kuni 3 kg oranže vilju, mis on tihedad, mahlased ja magusad. Viljad säiluvad suurepäraselt
Rouge Vif d´Etampes - on vana hea sort. Seemnepakil antakse vilja raskuseks kuni 15 kg. Meil ta kasvas 2017.a. suvel kääriva kompostihunniku otsas ja sügisel pidin poja appi kutsuma, sest minusugune vana köbi ei tohi enam ränki tõsteid teha. Õnneks oli hoiuruumi uks 0,9 m lai ja sealt mahtusid oranžid kõrvitsad nibin-nabin sisse.

Suvikõrvitsatest pakume järgmiseid:
Goldena - annab silinderjaid vilju pikkusega 20...60 cm. Viljad on kollased. Need on õrna maitsega, sobivad nii dieettoiduks kui ka konserveerimiseks.
Black Beauty - kasvab kompaktse põõsana. Viljad on rohelised. Neid võib süüa värskena, praetuna, hautatuna, konserveerituna.

Põõsastill - kui jälgid, et taimel oleks piisavalt vett ja toitu, siis pole 2 meetriseks sirgumine talle probleemiks.

Lehtpetersell ´Plain Leaved´- keskendub sellele, et tema lehed oleksid tugeva lõhna ja maitsega. Ta ei kuluta energiat, et lehti mingil viisil krussitada.

Kõik kirjeldatud taimed on kasvatatud potitaimedena.

 

Aastatega oleme kinnistunud põhiliselt sordile ´Melody´. Meie ise kasvatame kurke kasvuhoones. Siiani pole nad tomatitega tülli läinud. Kuuldavasti on ´Melody´ nõus kasvama ka väljas. Mõruaineid pole me teda süües tuvastanud. Ta on iseviljuv ja väga varajane.

´Profi´

2017.a oli meil põhisordiks ´Profi´. Ilmselt, kui nende kahe sordi kurgid kõrvuti panna, võrrelda ja maitsta, siis vast mingi vahe on. Eraldivõetuna tundus ´Profi´ sarnanevat ´Melody´ga, nagu kaks tilka vett. Ka ´Profi´ andis tüdimuseni palju kurke - jätkus nii värskelt söömiseks kui ka hapendamiseks. Ja tegelikult olevat 2017.a suvi olnud kurkide tarvis kehvapoolne ...

Kurk tahab rahulikult omaette kasvada. Ta ei salli, kui tema lehestikus asjata sobratakse või tema vääte "sobivamale" kohale ümber tõstetakse. Koonerdamata antud sooja kastmisvee eest on ta tänulik ja kui vett ka lehtedele piserdatakse, siis selle vastu pole tal midagi. Liigsoojadel suvepäevadel piserdan kurke kasvuhoones mitu korda päevas ihusooja veega. .

Igal aastal oleme pakkunud ka mõnda salatikurgi sorti. Nendel on vähemalt 20 cm pikad viljad. Reeglina on need kurgid pealt siledad, seest väheste seemnetega (ei ole vesised) ja hea maheda maitsega.

´Black Russian´
´Red Pear´
´Petula´
´Malle´

Cindel ja Malinovski

Tomatitest on meie lemmikuks jäänud ´Cindel´. Ta on suhteliselt varane, väga saagikas ja tal ei ole vilja kinnituskoha ümber mingeid jamasid. ´Amaneto´ on temast pisut suuremate viljadega, aga ka igati asjalik. Tegelikult on temaga äravahetamiseni sarnased ´Brooklyn´, ´Mariza´ ja ´Tolstoi´. Maitsevahe eristamiseks peab suur mekkimise asjatundja olema. ´Brooklyn´ on pisut muhklikum, sitkema koorega ja tahkema sisuga. ´Mariza´ on kolleegidest tsutike kogukam. ´Tolstoi´ kipub kinnituskoha ümbruse jätma nõksuke kollakaks.
Tomatid istuta viljakasse ja kobedasse (orgaanikarikkasse) mulda, mille pH = 5...6. Aluselisema mulla korral väheneb toitainete kättesaadavus mullast ja lehtedele ilmuvad kloroosinähud (lehelabad helenevad, rood jäävad roheliseks). Kui pH on suurem kui 6, siis pole täiendavast väetamisest kasu - osa toitaineid moodustab mullas kiiresti kompleksühendeid ja pole ikkagi tomatitele omastatavad. Kõik kõrgekasvulised sordid kasvavad kenasti ca 2...2,5 m kõrguseks. Sinnamaani sirgununa on sügis kohale hiilinud ja tomatite kasvuhoog raugeb. Möödunud aastatel eemaldasin tomatitaimedelt alumised lehed selle kobarani, mille viljad värvuma hakkasid. Nüüd kaksan esimese kobara valguse kätte juba varem ja mulle tundub, et tulemus on parem. Kastan tomateid 2x nädalas, üsna põhjalikult ja vett nende lehtedele püüan mitte lodistada. Pikemalt jorutamata eemalda sellised lehed, millele on tekkinud kahtlased laigud. Vii need kasvuhoonest välja ja põleta. Seenhaigused võivad kiiresti võimust võtta. Umbne kasvuhoone on tomatite surm. Päevasel ajal vastamisi avatud uksed/aknad tekitavad tõmbetuule, mis hoiab õhu kasvuhoones kuivana ja ei lase temperatuuril liiga kõrgele tõusta. Õitsemise ajal raputa taimi iga kord, kui juhtud kasvuhoones patseerima. Niimoodi mängid mesilasi, keda kasvuhoones võib nappida.

 

Nüüdseks oleme kõrvale jätnud paljud veidrad (nn. "huvitavad") sordid. ´Härjasüda´ annab taime kohta vaid paar vilja, ´Ploomitomat´ on madal nässakas põõsa moodi asjandus üsna maitsetute viljadega jne. Sellegipoolest külvame igal kevadel kasvõi enesele lustiks mõnda "teistmoodi" sorti. Arvamusi juba kasvatatud sortide kohta leiad ülaltpoolt sordikirjeldustest.