Värdforsüütia sordid. Forsythia x intermedia

 

'Courtalyn' WEEK-END – see auhinnatud Prantsuse päritoluga sort õitseb kuldkollaste õitega kauem kui teised sordid. Põõsas kasvab kuni 1,5 m kõrgeks ja on kompaktsem kui näiteks 'Lynwood'.
'Freja' põõsas kasvab 2−2,5 m kõrgeks ja on püstiste okstega. Õitseb rikkalikult kollaste (sidrunkollaste) keskmise suurusega õitega. Suvel on lehestik roheline.
'Flojor' MINIGOLD on väike, tihe, kompaktne, 1−(1,5) m põõsas. Tal on ilusad, väikesed, sügavkollased õied.
'Golden Times' noored lehed on erekollased. Hiljem lehed värvuvad keskelt roheliseks. Ere päike võib lehti põletada. Õied on samuti kollased, aga põõsas ei õitse nii rikkalikult kui tavaliste lehtedega sortide omad. Põõsa kõrgus piirdub 1,5 meetriga. -20 kraadi on tema jaoks piiriline pakane. Sellegipoolest on tema lehestik väga pilkupüüdev.
'Goldzauber' on sügavkollaste õitega sort. Õied levitavad nõrka lõhna. Püstine, üsna kiirekasvuline põõsas kasvab vähemalt 2 m kõrgeks. Sobib hekiks.
'Lynwood' leiti 1935. a Iirimaa põhjaosast Lynwood'i nimelisest aiast. Kasvab ca 2,5 m kõrgeks ümaraks põõsaks. Tal on erkkollased õied, pisut heledamad kui 'Spectabilis'e omad. Need katavad tihedalt ja ühtlaselt põõsa oksi. Temast võiks teha vabakujulisi hekke. Peale kevadist istutamist lõika istikud 1/3 võrra tagasi. Kui võsud on sirgunud 15 cm pikkuseks, lõika nende tipud ära, et ergutada külgharude teket. Põõsa lehed värvuvad sügisel kollaseks.
'Spectabilis' on vana sort aastast 1906. Ta kasvab nobedasti kuni 3 m kõrgeks ja üsna laiaks põõsaks. Õitseb väga rikkalikult kuldkollaste õitega. Ta on forsüütiasortide aegumatu klassika, kellega uusi sorte võrreldakse.
'Spring Glory' on Ameerikast pärit suureõieline sort (1930). Õitseb rikkalikult. Põõsas kasvab kuni 3,5 m kõrgeks ja tema oksad kaarduvad graatsiliselt väljapoole. Näib, nagu oleks kuldse veega purskkaev sätitud aeda pilku püüdma.
'Tremonia' on pärit Dortmundi botaanikaaiast (1966). Selle sordi eripäraks on lõhestunud lehed. Põõsas kasvab 1,8 m kõrgeks ja sellel on helekollased õied.