Must aroonia. Aronia melanocarpa

H=kuni 3 m. Pöetud hekina kuni 2 m. Suureks plussiks on väga ilus punane sügisvärv. Ka õitsemise ajal on hekk ilus. Reeglina ei esine haigusi ega kahjureid. Täiesti külmakindel. Hekk annab hulgana marju. Kannatab suurepäraselt heitgaase. Arooniat on lihtne paljundada

Miinused. Raske saada tihedat, ühtlast hekki, nõuab reeglipärast, tugevat lõikamist. Kipub alt jääma hõredaks.

Valged õied kobaras, nagu pihlakal. Viljad on söödavad. Valguslembene. Päike-½vari. Oli mingil ajal väga populaarne hekitaim. Praegu teenimatult jäänud tahaplaanile. Talub hästi tugevat noorendamislõikust (tavaliselt tuleks teha 12...14 a pärast). Kuna on valguslembene, tuleks hekk lõigata trapetsikujuliseks (ülevalt kitsamaks). Meelitab aeda linde, sealhulgas ka hall- ja hoburästaid, kes pistavad nahka kõik söödava.

Istutatakse 0,4...0,7 m vahedega. Pärast tavasuurusega hekiistikute istutamist lõigatakse kõigi istikute võrsed nööri järgi 15...20 cm kõrguselt maha. Tema elueaks loetakse 30 aastat. Maapealne osa kannatab kuni -35 kraadist külma, juurestik saab pihta, kui temperatuur mullas langeb alla -12 kraadi. Seega lumeta talvede puhul tuleks juurestikku täiendavalt soojustada (näiteks täiendava muldamisega). Talle on mokkamööda niiskem, kuid kobe muld. Seisvat vett juurte tsoonis ta ei talu.

Arooniast valmistatakse igasuguseid hõrgutisi - mahlu, moose, kompotte, püreesid, marmelaade jne. Ta on üheks paremaks looduslikuks toiduvärviks. Temaga saab morsi või kreemi värvida ahvatlevalt rubiinpunaseks. Temast annab teha ka toormoosi. Selleks lase 1 kg arooniaid läbi hakklihamasina, lisa 1 kg suhkrut ja hõõru tasapisi ühtlaseks massiks. Jahedas kohas seisab toormoos üsna kaua.

Aroonia sortidest on tuntumad ´Autumn Magic´, ´Elisabeth´, ´Hugin´, ´Königshof´.

 

Must aroonia on igal sügisel vilju täis.

Ta on pärit Põhja -Ameerikast. Venemaal hakkas teda promoma I.V. Mitshurin. Ja eks ta sealtkaudu Eestisse jõudiski. Aroonia viljadel on mõned unikaalsed omadused. Nimelt on neis 2...3 korda rohkem joodi, kui teistes tuntud puuviljades või marjades. Samuti ei ole talle vastast P rühma vitamiinide osas. Aroonia vilju (ka mahla) on väga kasulik manustada juhul, kui sinu vere kolesterooli tase on kõrge, ja vererõhk kipub kõrvu kohisema panema. Sealjuures on omapärane see, et normaalse rõhuga inimestel arooniate söömine vererõhku ei alanda. Arooniate manustamine tuleb kasuks radioaktiivse kiirituse kätte jäämisel, verejooksude puhul, neeruhaiguste korral jne. Enne arooniate regulaarsele söömisele asumist vestle siiski oma perearstiga - neid ei maksaks tarbida, kui sul on maohaavandid, gastriit ja veel mõned muud haigused.