Kontpuu

Heitlehised, harvem igihaljad põõsad (puud). Lehed vastakud, harva vahelduvad terveservalised  lihtlehed.

Õied väikesed, kahesugulised, neljatised (viietised), valged, asuvad tipmistes kännasjates sarikataolistes õisikutes. Vili lihakas luuvili, must, valge, sinakasvalge.

Perekonnas 36 liiki, kasvavad peamiselt parasvöötmes. Eelistavad üldiselt niiskemaid kasvukohti. Taluvad mõningast varju, gaase ja tahma ning kärpimist. Ei edene täisvarjus. Peamiselt dekoratiivne tähtsus: kasutatakse  haljasaladel rühmiti, üksikpõõsana, samuti hekina. Perekonda kuuluvad liigid ei ole dekoratiivsed ainuüksi suvel, paljud liigid on pilkupüüdvad omapäraste intensiivselt punaste, kollaste või roheliste võrsete tõttu ka talvel. Kui oksad on üle 4 a vanad on nende koore talvine erk värvus täielikult asendunud tavalise hallikaspruuni tooniga. Seetõttu, kui soovitakse kasvatada kontpuid nende võrsete intensiivse värvi pärast, siis tuleb neid igal aastal tugevasti lõigata. Parimad tulemused saadakse, kui lõigatakse varakevadel (aprilli alul) kogu põõsas tagasi mulla pinnani. Kirjulehistel sortidel ei ole võrsed nii intensiivselt värvunud, kui teistel. Ka on nende kasvukiirus hoopis aeglasem.

Pinnas võiks olla niiskem, üsna viljakas. Tegelikult on kontpuud väga vähenõudlikud taimed.

Paljundatakse seemnetest, pistokstest ja võrsikutest.

Märkus: aednike seas valitseb suur segadus kontpuude sordinimede osas. Olen valinud hallikasroheliste lehtedega ja kitsa valge kandiga sordi nimeks "Elegantissima", sest nii nimetavad seda mitu autoriteetset monograafiat. Sordi, mille rohelistel lehtedel on lisaks valgele kandile ka suuri valgeid laike, nimetasin Calmia tarvis "Variegata". Paraku on seda ilusat sorti maailmas nimetatud väga erinevate nimedega: "Sibirica Variegata", "Argentea", "Argenteo-Marginata", aga ka "Elegantissima" jne. Et saada soovitud mustriga lehtedega kontpuud, soovitan soojalt enne ostu müüaga väga täpselt selgeks teha, milline sort millise nime all parajasti müügil on.