Söödav kuslapuu Lonicera caerulea var. edulis
Levinud Siberis, Kaug-Idas, Põhja-Koreas, Kirde-Hiinas. Ta kasvab niisketes kohtades, sageli jõgede kallastel. Armastab päikest, aga parema puudusel lepib ka kerge varjuga.
Umbes 1...1,5 m kõrgune põõsas, mille lehed on lantsetjad või piklikelliptilised, teravatipulised. Tema eripäraks on laiskus - ta ei viitsi kasvada. 10...20 cm aastane juurdekasv on talle rängaks väljakutseks. Tõsisemalt viljuma asub ta alles 5.a. Selle eest ta ei raugastu ka veel 25 aastaseltki mitte ja suudab kasvatada kuni 5 kg marju põõsalt. Paremaks viljumiseks on tarvis istutada kõrvuti vähemalt 2 erinevat sorti põõsast. Venemaa on sordiaretuse esirinnas. Kui sul on sealkandis tutvusi, siis hangi endale sordid ´Sibirjatshka´, ´Ognennõi Opal´, ´Lazurit´, ´Dõmka´. Kõik istutamised- ümberistutamised võta ette varasügisel. Kevadel on söödav kuslapuu juba täie hooga kasvamas, kui mitte õitsemas, kui sa esimest korda, labidas seljas, aeda lähed. Esimesed 7 aastat ära põõsaid näpi - maitse mammusid ja ole rahul. Alates 10.aastast alusta põõsa noorendamisega. Seda toimeta sama moodi, nagu mustsõstra puhul. Lõikamine võta ette sügisel.
Õitseb enne täielikku lehtimist, õied on kollakad. Viljad tumesinised, piklikellipsoidjad, söödavad. Maitse meenutab mustikat, õigemini küll sinikat. Marjade suurus u~0,5 -1 cm. Marjad saavad küpseks juuni esimesel poolel, reeglina vähemalt 1 nädal enne maasikaid. Külmade ilmadega hiljem. Mari kaalub u 1 gramm. C- vitamiini sisaldab 50-80 mg/100g. Põõsas annab reeglina 1-2 kg saaki. Marjade varane valmimine on söödava kuslapuu suur trump. Marjadest saab teha mahla, moosi, toormoosi. Mahl on väga heaks toiduvärviks.
Tema "ristiisaks" on I.V.Mitshurin, kes teda soovitas kasvatada 1909.a. Söödava kuslapuu viljad on kasulikud tarvitada, kui sul on kõrgvererõhutõbi, kehvveresus, neeruprobleemid või maohaavandid. Tegelikult leiavad erinevate maade meditsiinis kasutust pea kõik söödava kuslapuu osad. Huvi korral googelda täpse teabe hankimiseks.
Külmakindel, kannatab välja -45 C kraadise pakase. Õitele on ohtlik öökülm alla -8 C.