Väänduv kuslapuu Lonicera periclymenum

Kasvab erinevatel andmetel 2...6 meetri kõrguseks. Õied kuni 5 cm pikkused kreemvalged, pealt mõnikord roosakad. Vanemad õied on tumedamad. On hinnatud väga pika õitsemisaja tõttu. Õitseb  juulist septembrini. Õied lõhnavad tugevasti, eriti õhtuti. Meeldiv lõhn meelitab kohale palju nektarist toituvaid putukaid (mesilasi, liblikaid jne.). Väänduvat kuslapuud on aedades ammustest aegadest kasutatud.
Pinnase suhtes on ta üsna ükskõikne. Ta on nõus kasvama nii tugevasti aluselises kui ka happelises pinnases. Loomulikult ei ole tavaline aiamuld talle vastumeelne. Ta eelistaks olla niiviisi, et tema juured oleksid mõnusas jaheduses (varjualal), aga kõik ülespoole pürgivad väädid saaksid peesitada päikeses. Vähenõudliku taimena on ta tegelikult nõus kasvama ka varjulises kohas. Paraniiske muld meeldib talle väga, aga täielikult juurdunud taim kannatab välja ka pikema põuaperioodi.
Tema punased viljad on nõrgalt mürgised, aga tõsise mürgistuse saamiseks peab neid hulgakaupa manustama. Kuna nad ei ole eriti maitsvad, siis oleks marjade isukas söömine omaette vägitegu. Väänduva kuslapuu mitmesuguseid osiseid on aegade hämarusest alates kasutatud rahvameditsiinis erinevate tõvede tohterdamiseks. Paraku väga kuulus ravimtaim ta siiski ei ole.
Väänduval kuslapuul on mõned laialtlevinud sordid:
"Belgica" - ka "Belgica Select" - varase õitsemisega sort. Esimene õilmitsemislaine tuleb esile juunis. Teine puhang langeb suve lõppu. Alul oranzhid viljad värvuvad sügiseks punaseks. Õied on seest kollakad, väljast tumeroosad kuni punased. Nad lõhnavad tugevasti. Sorti tuntakse juba alates 17.saj.
" Graham Thomas" - sarnaneb liigiga. Tema õied on kreemkollased ja lõhnavad tugevasti. Viljad on oranzhpunased. On teistest sortidest pikem. Temaga väga sarnane on sort "Sweet Sue". Viimase õied on pisut suuremad ja ehk ka kollakamad.
"Serotina" - on hilisema õitsemise algusega sort. Tema õietorud on väljaspoolt üsna redispunased. Nad lõhnavad tugevasti. Marjad on purpurpunased. Lehtedel esineb pronksjat jumet. Temaga väga sarnane, aga kompaktsema kasvuga on sort "Red Gables".

Väänduvatel kuslapuudel ei tohiks talvitumisega probleeme olla.

Lonicera periclymenum ´Serotina´