Kõmri lodjapuu Viburnum×bodnantense

Omapärase elutsükliga lodjapuu, kes on sageli määratletud meie kliima jaoks liiga külmaõrnaks. Ometi loetakse teiste autorite poolt ta kõige külmakindlamaks talvel õitsevaks põõsaks. Meil on ta 8 aastat kenasti püsinud ja nüüd trügib ta iga talve hakul õide. Tugevad külmad sunnivad teda selle hullumeelse ponnistuse pooleli jätma. Kuid kevadel puhkeb ta esimesel võimalusel kenasti õide. Lehte läheb ta hiljem, hakatuseks vaja ruttu õitsema hakata.
Parimaks sordiks loetakse "Dawn"`i, kelle kasv jääb alla 3 m. Tal on peale õite ka väga kenad punakate soontega lehed.

Vajab päikest ja tavalist aiamulda. Alul ta ei edene päris mitu aastat. Vananedes hakkab reipamalt kasvama. Teda tuleb hiljem noorendada vanu oksi tervikuna välja lõigates.

P.S. Paraku tuleb ülaltoodud varasemat teksti korrigeerida. 2002/03 a karm talv võttis ära selle osa, mis oli lume alt väljas. Põõsad taastuvad aegamööda, aga kasv on aeglane.
Vahepeal on hulk aastaid kaduvikku läinud. Meie kõmri lodjapuu on taas 3 m kõrgune ja 2017.a kevadel õitses väga rikkalikult.

 


viburnum x bodnantense
Suurest ja hõredast põõsast on ilmvõimatu mõistlikku pilti saada. Tegelikult on kõmri lodjapuu õitsemise ajal igati pilkupüüdev aiataim.