Lavendel Lavandula sp.

Lavandula
Lavandula angustifolia ´Hidcote Blue´

 Meil edenev tähklavendel on tegelikult puittaim ja kvalifitseerub põõsaks. Kuna ta oma välimuselt meenutab siiski rohkem püsilille ja ta istutatakse enamasti lillepeenrasse, siis ongi ta leidnud antud juhul koha püsikute seas.
Lavendlid on tuntud eelkõige lõhnataimedena. Iidsetest aegadest on kasutatud lavendliõli, lõhnavett ja salvi. Lavendliõli valmistatakse erinevatest lavendliliikidest (neid on kuni 25) ja kasutades erinevaid tehnoloogiaid. Nii ongi võimalik müügilt leida kuni 30 erinevat õlisorti. Põhiliselt kasvatatakse õli tootmiseks siiski tähklavendlit (L.angustifolia) või prantsuse lavendlit (L.stoechas). Lõhnavad ning eriliselt sinetavad lavendlipõllud on Lõuna-Prantsusmaa (Provence) üheks vaatamisväärsuseks. Üldjuhul saadakse lavendlipõllu 1-lt hektarilt kuni 40 kg lavendliõli. Lavendliõli tekib erilistes õlinäärmetes, mis paiknevad õite põhjas.
 Kuivatatud lavendliokstega on tõrjutud koisid. Lavendlitel on tavaliselt nn. lavendelsinised lõhnavad õied. Nad  on head meetaimed.
 Lavendlid armastavad päikest ja tuulevaikset kasvukohta. Neile meeldib kuivem, mitte väga rammus muld. Nad  ei talu happelist pinnast.
 Lavendleid tuleb 2× aastas kärpida: esimest korda siis, kui eemaldatakse õitsenud õievarred ja teist korda  varakevadel, kui lõigatakse ära talve jooksul kahjustunud igihaljas lehestik või kui kahjustusi ei ole, siis  pügatakse põõsas kenasti vormi.

 Lavendlitest on Eestis kestvaks: Lavandula angustifolia - tähklavendel. Paraku on see lavendel pärit Vahemere ümbruse maadest ja järelikult ülearu suure külmataluvusega ta ei hiilga. Teised liigid on veelgi hellikumad. Hinnatuim on  tumelavendelsiniste õitega sort ´Hidcote Blue´. Põõsa kõrgus ulatub 0,5 m-ni. ´Rosea´ on madalam ja  roosade õitega. Nendest saab vajadusel moodustada madala, tiheda ja lõhnava heki (taimede vahekaugus reas  25...30 cm). Loomulikult on nad kasutatavad ka üksikpõõsana
Paljundamiseks:
Suvel saab teha pistikuid. Külvatakse seemneid.

Lavandula angustifolia