Adoonis Adonis sp.
Põue põhjas - oh ma kardan:
Kui nüüd tuleb kevade,
Et siis palju, palju õisi
Läh´vad äkki puhkele!-
(Anna Haava)

Adonis amurensis Amuuri adoonis

Väga hinnatud varakevadel õitsevad püsililled. Parafraseerides Tootsi ja Lesta vestlust kella teemadel: "Sul ei olegi adoonist! Mis aiapidaja sa oled, kui sul pole adoonist?"
Kõik
allpool kirjeldatud adoonised on täiesti talvekindlad. Nende lemmiksuvi on soe, tuulevaikne, kuiv ja päikeseline. Tavaline aiamuld ajab asja kenasti ära, aga mõnusalt parasniiske ja viljakas muld on neile parim. Lehekõdu on adoonistele eriliseks maiuspalaks. Adoonised on nõus aastakümneid samal kohal kasvama. Neid võib paljundamiseks ettevaatlikult jagada (kohe peale õitsemist), aga siberi adoonis võib sellise “barbaarsuse” peale kergesti solvuda. Seemnete idandamine ei pruugi iga kord õnnestuda ja seemikutest korraliku taime kasvatamine nõuab enamasti 3 aastat aega. Adooniste keerukas paljundamine ongi põhjuseks, miks neid väga harva hankida õnnestub. Amuuri adoonise suurimateks fännideks on jaapanlased. Nende heameeleks on aretatud ka mitmeid sorte, aga paraku pole mul õnnestunud neile pilku peale heita. Adooniseid pole tarvis asjata torkida. Võta vabalt ja lihtsalt naudi nende ilu! (tegelikult on adoonised ilusamad kui piltidel, mis siia on paigutatud).

Adonis sibirica Siberi adoonis

Adooniste liikidest on tuntumad järgmised:
Adonis amurensis - amuuri adoonis, õitseb sageli juba lume alt välja sulades. Ta ongi kõige ilusam, just siis, kui on avanenud alles esimesed õied. (vt. fotot allpool). Õielehtede pruunikad välisküljed harmoneeruvad suurepäraselt kohvipruuni noore lehestikuga. Puhmiku kõrgus 30 cm. Õied kollased. Lehed kuivavad kesksuvel - taim talvitub!

A.sibirica - siberi adoonis, ơied kollased, õitseb eelmisest liigist pisut hiljem. Kõrgus 35 cm. Õitseb väga rikkalikult ja kaua. Lehed püsivad sügiseni.
A.vernalis - kevadadoonis, väga säravkollaste õitega. Kõrgus 30 cm. Kevadadoonise õied on teistest siinnimetatutest kõige suuremad.
Paljundamiseks: jagatakse pärast õitsemist. Seemned külvatakse veidi enne täisküpsust suve teisel poolel. Talvel lasta läbi külmuda.

 

 

Kevadadoonis Adonis vernalis
Adonis amurensis
Amuuri adoonis A. amurensis
Adonis sibirica
Siberi adoonis A. sibirica