Suur tähtputk Astrantia major.

´Rubra´ täies õiteilus

Suurel tähtputkel on mitmeid häid omadusi. Ta on nõus kasvama üsna varjulises kohas. Tegelikult ei ole neid taimi palju, kes lepivad lausvarjuga. Tähtputk on üks sellistest - ja teda tuleb osata hinnata. Pealegi moodustab ta üsna jõulise puhmiku, mida kaunistavad sügavrohelised sõrmjagused lehed. Taime kõrgus küündib 0,8 m-ni. Punaseõielised sordid on kasinama kasvuga. Tema õied on selgelt omanäolised ja üsna kummalised. Tegelikud väikesed ja tagasihoidlikud õied on ümbritsetud suurte rohekasvalgete kuni roosakate kattelehtedega, mis annavad õisikule tunduvalt suurust juurde. Niisiis õisik näeb välja nagu üksikõis.
Tähtputke õisikud on igakülgselt head lõikeõied. Nad püsivad kaua vaasis, aga teisalt saab neid edukalt kuivatada talviste kuivkompositsioonide tarvis. Peenral õilmitsedes lisavad nad muljesse dramaatilisust. Nad jätavad oma pideva värelemisega mulje kartusest ja haprusest. Rahvasuus on neid kutsutud ka filigraanlilledeks. Tähtputked õitsevad juulis-augustis.
Kasvukoha pinnas peab olema niiske. Piisava niiskuse korral on nad nõus kasvama ka lauspäikeses. Tänu oma niiskuselembusele sobivad nad ka kaldataimedeks. Punaseõielised sordid on väga hinnalised ja neid on suhteliselt harva saada. Kui neid müügil näete, tasub alati võtta - nad ei valmista teile pettumust. Neid taimi kirjeldati esimest korda juba 16. saj. lõpus, aga alles 19. saj. algusest hakati teda käsitlema tõsiseltvõetava aiataimena. Sortidest on tuntumad
A. major ´Lars´ - kasvab 50 cm kõrgeks, õisikud veinpunased
A. major ´Roma´ - on suurte hõberoosade õitega. Õitseb kaua ja väga rikkalikult. Kõrgus ca 70 cm.
A. major ´Shaggy´ - on palju suuremate õisikutega kui liik
A. ´Rubra´ - punaste õisikutega, madalamakasvuline sort.
A. major ´Claret´ - tumepunased õisikud mustjatel vartel. Kõrgus ca 50 cm.
A.major ´Ruby Wedding´- on 1986.a. Inglismaalt pärinev sort, mis sai omale nime aretaja Mrs. Phyllis Barwood´i 40. pulma-aastapäeva auks. Õied on sellel sordil üsnagi suured ja tumepunased.
A.major ´Venice´ - uuem ja loomulikult parandatud omadustega punaseõieline sort. Kõrgus 60 cm.
On saanud kombeks, et igal aastal tuleb müügile mõni uus tähtputke sort. Paraku on erinevate sortide vahel üsna keerukas selgeid erinevusi märgata. Liiatigi arvatakse, et teataval määral sõltub tähtputke õite toon ja suurus ka kasvukoha omadustest. Tähtputki on peetud ka ravimtaimedeks. Kahjuks pole ranged uuringud suure tähtputke puhul tema raviomadusi kinnitanud. Sajandeid tagasi kasutati taime juuri toiduks. Nüüdisajal, õnneks, ei torma keegi labidas seljas mööda tähtputke kasvukohti ringi, et oma nälga kustutada. Kaasajal antakse tähtputke juurte abil mõnikord alkohoolsetele jookidele mõrudat maitset. Laiemalt on levinud arvamus, et juureekstraktist on abi pohmelli korral.
Paljundamiseks: jagatakse varakevadel või ka -sügisel. Siiski tuleks jagamist sedavõrd edasi lükata, kui vähegi kannatab. Nimelt kulub hea mitu aastat enne, kui tähtputk peale jagamist taaskord rikkalikult õitsema hakkab. Liik ja mõned sordid on paljundatavad ka seemnetega.

´Roma´