Bergeenia Bergenia .

Bergenia ´Winterglut´

 

´Winterglut´

 

Südajalehine bergeenia (Bergenia cordifolia) on Siberist pärinev laialt kasutatav, igihaljas püsilill. Sobib tiigi äärde, lillepeenrasse, puudealuse haljastamiseks, surnuaeda jne. Kasutatav ravimteena, värvimiseks, naha parkimiseks. Viimaseks tegevuseks tarvilikku parkainet- tanniini - on kahelehelise bergeenia (B. crassifolia) lehtedes kuni 21%. Kui miski muu asi enam kõhtu kinni ei pane, siis selle taime lehtedest peaks küll abi olema! Ja kui kahelehelise bergeenia lehed tõesti kõhtu kinni ei pane, tasuks testamendi peale mõelda. Pärit samuti Siberist. Lehed värvuvad talvel isegi paremini, kui südajalehisel. Õied on tal heleroosad.

Oma nime on bergeeniad saanud 18.saj Saksa arsti ja botaaniku Karl August von Bergen'i järgi.

Bergeeniad eelistavad parasniisket, mitte väga varjulist kasvukohta. Sellises kohas on suured, nahksed lehed värvikamad. Eriti sügisel. Üllatavalt annavad bergeeniad igati rahuldava tulemuse ka kuivas, varjulises kohas (surnuaias) kasvades. Vähemalt Pärnamäel ja Kloostrimetsa surnuaias on bergeeniaid hauaplatside kaunistamiseks ohtrasti kasutatud. Samas nad kasvavad hästi ka üsna soises kohas. Siiski ei salli nad seisvat vett ja savist pinnast.
Õitsevad roosade õitega mais-juunis. On väga pikaealised püsikud. 10 a. rahumeelselt ühel kohal kasvada ei ole nende jaoks mingi probleem. Kasutatakse pinnakattena, lillepeenardes täitena, konteinertaimena. Temaga saab edukalt pehmendada aiaelementide kandilisi nurki.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel või sügisel. Tükid istuta sügavalt mulda.

Järjest enam hakkab levima ka südajalehise bergeenia sorte. Tuntum nende seas on
´Rotblum´( ka ´Red Beauty´ või ´Red Start´). Nagu nimigi ütleb, on selle sordi õied punased. Taimed kasvavad kuni 60 cm kõrgeks.
Uuem sort
´Winterglut´ on ´Rotblum´-i edasiarendus. Selle sordi kõrgus on kahanenud 45 cm peale. Talvel värvuvad lehed intensiivsemalt helepunaseks kuni purpurseks. Olgu veel kord toonitatud, et lehed värvuvad paremini päikselisemas ja kuivemas kohas kasvades.
On olemas ka valgete õitega bergeeniasorte. Näiteks
´Silberlicht´, mille valged õied on punase "silmaga" ja vananedes omandavad roosaka värvingu. Paraku on tema suured lehed talvel rohelised. Sort on võitnud auhindu. Teine, temaga väga sarnane sort on ´Beethoven´. ´Bressingham White´ õied on avanedes puhasvalged, vananedes ilmneb pisukene roosakas jume Lehed on talvel pronksjad. Temaga väga sarnane sort on 'Bach'. Tema õite värvigamma on vastupidine eelmisele - noored õied on mõningase roosaka jumega, aga vananedes on nad puhasvalged. Õisikud paiknevad vahetult suurte lehtede kohal. Lehed on talveti kohati punase jumega. Paraku on valgeõielised bergeeniad laisad kasvama.
Omapäraseks sordiks on 'Pink Dragonfly'. Sel on pikad ja kitsad läikivad lehed, mis talvel on punased. Suvel õitseb ta rohkete erkroosade (korallpunaste) õitega, mis on koondunud arvukatesse õisikutesse. Õisikud kerkivad üsna kõrgele lehestiku kohale. See bergeeniasort avab õisikuid kogu suve läbi.

Sügis. ´Winterglut´-i esimesed lehed on kenasti värvunud.

Bergeeniad õitsevad kevadel pikalt.


´Silberlicht´ täies ilus.

´Beethowen´ - tundub olevat eelmise ühemunaraku kaksikvend.

Bergenia ´Pink Dragonfly´

´Pink Dragonfly´

Bergenia ´Pink dragonfly´
´Pink Dragonfly´ istik tunneb talve lähenemist.