Epimeedium Epimedium sp.

Poolvarju armastav punane epimeedium (Epimedium × rubrum) on sattunud madala õhtupäikese kätte.
Mitmevärviline epimeedium ´Sulphureum´ Epimedium×versicolor
Epimeediumid on väga pikaealised püsikud. Armastavad parajalt niisket, viljakat pinnast. Eelistavad poolvarjulist kasvukohta. Mida rohkem päikest, seda niiskem peaks olema muld. Nad on hinnatud taimedeks kerge varjuga puudealusele alale. Kahjuks küll sügavas varjus ei õitse nad rikkalikult. Ühena vähestest püsikutest on nad nõus kasvama ka kuiva mullaga varjualal. Puude juurtest läbikasvanud muld ei ole neile probleemiks. Nad on väga leplikud, aga kui nad saaksid valida, siis oleks eelistuseks pisut happeline parasniiske pinnas.
Epimeediumitel on omapäraselt värvunud lehestik. Lehed on pööratud kenasti väljapoole, justnagu oleks tillukesed sõdurid lehekilpide taga noolte eest varju otsimas. Lehestik omandab talve lähenedes punasemaid toone. Lehed on tänuväärt materjaliks lillekimpude seadistajatele.
Väikesed õied on epimeediumitel hõredates õisikutes ja puhkevad mais-juunis. Erinevatel liikidel ja sortidel on õite värvus ja ka suurus väga varieeruv - enamasti on õied roosad kuni punased, aga leidub ka kollaste ning valgete õitega vorme.
Epimeediumid on aeglase kasvuga. Nad on ca 30 cm kõrged. Neil võtab ümberistutamine isegi kuni paariks aastaks kasvulusti üldse ära. Pärast uues kohas harjumist on nad seal aga nõus järjepanu aastakümneid kasvama. Vahel tuleks neid kompostiga ergutada. Talve lõpul tuleks vana lehestik ära lõigata, et teha ruumi uutele lehtedele ja õitele. Hiina ja Jaapani meeste seas on epimeediumid väga hinnas. Nad on saanud omale hellitusnime - taimne viagra. Juurepulbrist tehakse tablette, kapsleid ja ka tõmmiseid. Viimased pidada aitama isegi siis, kui neid pihustada "väikevennale", kui see ei taha tarvilikul hetkel valvelseisangut sisse võtta. Epimeediumid aitavat ka kärakavõtmisest põhjustatud maksakahjustuste korral.
Epimeediumid on müügil vaid episooditi, kuna neid on üsnagi keeruline paljundada
Paljundamiseks: tuleb teha pistikuid. Seemned harilikult ei idane.

Epimedium sp
Sellel meie aias kasvaval epimeediumil on rikkalikult suuri ja ilusaid õisi. Kahjuks on tema nimi läinud aegade jooksul kaduma.
Epimedium ´Amber Queen´
´Amber Queen´