Heleenium Helenium sp.

Aedheleenium ´Double Trouble´ on esimene heleenium, mille korvõisikute keelõied on ümber putkõite mitmes reas.
Aedheleenium on meie aias julgelt 2m kõrgune. Teda saab ilma redeli abita pildistada vaid alt ülespoole.

Heleeniumid on hinnatud sügisesed õitsejad. Nende korvikud sarnanevad karikakrale, kuid on reeglina kollased. Sordid võivad olla üsna punaste õisikutega. Ka on nad reeglina madalama kasvuga, mistõttu nad saavad ilma toeta hakkama. Sorte on palju ja siinkohal pole mõtet hakata neid kirjeldama - nad on üksteisega tihtipeale väga sarnased. Nad armastavad päikest ja tavalist aiamulda. Liiga kuiv pinnas ei ole neile meelepärane. Nad on pikaealised ja ei muutu nuhtluseks. Vanemad sordid vajavad reeglina toestamist. Ameerika kolonistid on heleeniumeid kasutanud nuusktubakana, mistõttu on tema ingliskeelseks nimeks "sneezeweed". Kui soovid heleeniumeid vaasi lõigata, siis vali sellised varred, millel õienupud on valdavalt avanenud. Liiga vara (nuppus õitega) lõigatuna need ei kesta vaasis kaua.
Heleeniumid vajavad püsivalt parasniisket mulda. Tuhkjas mullas nad ei kasva. Kuival ajal tuleb neid kasta.

H. hybridum ´Superbum Rubrum´ - see aedheleeniumi sort on inimesekõrgune. Tal on korraga avatud sadu korvikuid ja nende ülevalhoidmiseks vajab ta tuge. Keelõied on sügavtellisepunased. Väga pilkupüüdev. Ilusal sügispäeval koguneb heleeniumile palju liblikaid toituma. Hea lõikelill. Ta on näha alumisel pildil.
´Double Trouble´ - on esimene "topeltõieline" heleeniumisort. Sel sordil on veel kaks väga hinnatud omadust - ta seisab ilma toeta püsti (tema kõrgus on vaid max 80 cm) ja ta õitseb väga kaua. Omalt poolt lisaksin talle veel ühe positiivse omaduse - tema keelõite värv on väga puhaskollane. Seda ei "määri" ükski lisatoon.
´Ruby Charm´ - evib kahte head omadust - tema õied avanevad punastena ja keelõite välimised tipud ei pöördu allapoole vaid pigem hoiavad end pisut ülespidi. Kõrgus 60 cm. Õitseb väga pikalt.
´Rubinzwerg´ - kasvab kuni 90 cm kõrgeks. Võib vajada toestust. Õitseb kesksuvest hilise sügiseni punaste õisikutega. On võitnud auhindu.
H. hoopesii - kuldheleenium on hoopis haruldasem aiaelanik. Tal on kuldkollased korvõisikud, mida ta avab varem, kui eelmine. Kõrgus küündib vaid 60 cm-ni ja seetõttu ta seisab ise püsti.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel või sügisel. Üldse võid teda iga 2...3 aasta tagant noorendamiseks jagada. Vanadel heleeniumitel jääb puhmas keskelt kängu. Saab külvata ka seemneid.

Helenium ´Rubinzwerg´
´Superbum Rubrum´
´Rubinzwerg´