Helmikpööris Heuchera sp.

Helmikpöörised on sordiaretajate meelismängukanniks, mistõttu uusi sorte tuleb, nagu Vändrast saelaudu. Aga nad on ka väga hinnatud lõikelilled, nendega kaunistatakse lillekompositsioone.

Helmikpööris on omapärase haabitusega püsilill. Õitseb juunis-augustis. Armastab tavalist aiamulda ja päikselist kuni poolvarjulist kasvukohta.
Mõne aasta möödudes (tavaliselt igal teisel aastal), kui lihakas risoom on kerkinud mulla pinnast välja, on õigem taimed üles võtta, jagada ja istutada tagasi. Noortel taimedel on lehed suuremad ja värvikamad.

Helmikpööriste sorte on lugematul hulgal: neid võiks tinglikult grupeerida järgmiselt:
1. Põhitoonilt kollaste lehtedega helmikpöörised. Tüüpilisteks näideteks on ´Amber Waves´ ja ´Creme Bruleé´ jne. Meil pole nendega õnne olnud. Talv on ikka ja jälle nende eluküünla kustutanud. Aga nad on väga omanäolised...
2. Punaste lehtedega helmikpöörised. Esimesena meenuvad ´Prince´ ja ´Licorice´, aga neid on veel ja veel. Reeglina on neil valged kuni kreemikad õied. Meie aias on nad rida aastaid silma rõõmustanud. Kui ühte punaste lehtedega sorti pole saada, võta rahulikult mõni teine - nad on omavahel väga sarnased. Ligidalt on näha, et muster lehtedel on erinev. Kaugemalt tajud vaid värvitooni erinevust, aga see muutub suve edenedes ja niiskuse ning päikese hulgast sõltuvalt nagunii. Siiski on olemas ka punaste lehtedega helmikpööriseid, mille õied on samuti punased. Näiteks ´Swirling fantasy´.
3. Roheliste lehtedega helmikpöörised. Näidiseks võiks nimetada ´Ring of Fire´. Neil on erkpunased õied. Meeldiva uudissordina kuuluks siia rühma õite värvi alusel ka ´Monet´. Viimase pehme talve elas ta edukalt üle. Temast oleks küll ääretult kahju ilma jääda. Temaga on üsna sarnane ´Snow Angel´.
4. Punaste soontega roheliste lehtedega on näiteks ´Eco Magnififolia´ ja ´Green Spice´. Nendel on helerohelised (peaks vist siiski ütlema, et "määrdunudrohelised") õied üsna kõrgele küündivatel vartel. Sorte tohutult. Kestavad Eesti oludes üldiselt päris hästi.
5. Punaste-pruunide-pronksjate- oranzhide üleminekutega lehed on iseloomulikud samuti paljudele sortidele. Lehtede värvus muutub tuntavalt hooaja edenedes. Õied on neil reeglina kreemikad või roosad. Tüüpilised esindajad on ´Magic Color´ , ´Miracle´, ´Tiramisu´. Paar aastat on mõni neist meil hästi vastu pidanud.
6. "Kiiksuga" sordid. Esindajaks on ´Cascade Down´. Kaua aega ma ei saanud aru, mis asi see ja kust täpselt ikka alla kukub. Nüüd sai asi klaariks! Sellel sordil on, erinevalt teistest helmikpööristest, üsna nõrgukesed õisikuvarred ja nii kaarduvadki nad tuge otsides graatsiliselt allapoole. Hoolimata tuhkkuivas kivipraos virelemisele pidas ta rida aastaid vapralt vastu. Nüüd, kui ta lõpuks niiskema mullaga peenrale sai, puhkes ta tänulikult lopsakalt kasvama ja õitsema. Tal on punased lehed ja valged õied. Siia rühma paigutaksin ka sellise sordi, nagu ´Midnight Rose´. Tema mustjaslillad lehed on kaetud roosade träpsudega. Värvikombinatsioon on igati ebataimelik.
Siia vajutades saad veel pilte näha.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel või varasügisel. Suvel saab teha pistikuid.

´Palace Purple´ müügitaimed esimese hallaga.
´Chocolate Ruffles´
´Eco Magnififolia´
´Silver Indians´