Kahkjas iiris Iris pallida

Väga vähenõudlik iiris. Eelistab kasvada päikese käes (vähemalt 6 tundi päevas). Mullana sobib tavaline, püsivalt parasniiske aiamuld. Ta on nõus pruukima ka liivast või savist mulda. Kahkjal iirisel on 2 väga hinnatud sorti.
´Aurea Variegata´ (sün ´Variegata´) kikkis lehed on kontrastselt kollaste triipudega. Kasvab kuni 60 cm kõrgeks. Mulle tundub see sort olevat sutike sihvakam kui järgnev.
´Argentea Variegata´ lehed on valge triibuga. Sorti iseloomustab väga kena jahe tonaalsus. Varakevadel on lehtede triibustus kollane, aga see värvus aja edenedes valkjaks.

Mõlemal sordil on lavendelsinised tuntavalt lõhnavad õied. Neid sobib lõigata ka vaasi. Tegemist on hinnatud sortidega, mis kaunistavad oma triibuliste lehtedega aeda kogu suve. Aed-iirised on vaatamisväärsed vaid õitsemise ajal.
Kahkjat iirist on sobivam istutada sügisel. Jäme risoom peab jääma ülapoolega mullast välja. Kevadine istutus tuleb teha väga varakult - see iiris alustab talve lõppedes viivitamatult kasvu ja sa võid jääda istutamisega hiljaks. Jälgi, et iiris ei jääks kevadise sula või tugevate vihmade ajal "jalgupidi" vette. Liigvesi on talle tappev. Kuival ajal kastmisega ei maksa hoogu minna. Kahkja iirise kogumid võta üles ja jaga iga 3...4 aasta tagant. Kahkja iirise jämedad risoomid ei sünni patta panna - need on toksilised.

Iris pallida ´Aurea Variegata´
Iris pallida ´Argentea Variegata´
´Aurea Variegata´
´Argentea Variegata´
Mõlema sordi õied on äravahetamiseni sarnased.
Iris pallida