Jumalatelill Dodecatheon sp.

Jumalatelilled on pärit P-Ameerikast, kus nad levivad pea Arktilise piirkonnani. Lillede eestikeelne nimetus on igati õnnestunud. Nimelt tähendab sõna "dodecatheon" tõlkes 12 jumalat. Nime valikul on viidatud asjaolule, et ühe varre küljes võib olla üsna palju õisi. Jumalatelilli on määratletud ligi 30 liiki, mis erinevad üksteisest peamiselt taime kõrguse ja õie värvuse poolest. Viimane varieerub valgest roosani. Roosa võib olla üsna intensiivne. Õis sarnaneb alpikanni omale, leherosett aga priimulale. Ainult lehed on reeglina siledad ja kahkjasrohelised (matid).

Armastavad niisket kasvukohta ja mõningast varju. Samas ei tohi liigvesi jääda maa pinnale. Muld peab olema orgaaniliste ainete (kõdu) rikas. Jumalatelilled on tüüpilised preeriataimed. Nad vajavad kevadel rohkesti vett. Suve teisel poolel ei teeks üldse paha, kui neile katust pakkuda - puhkefaasis on vesi nende heaolule lausa kahjulik. Õitsevad suve hakul. Intensiivsemalt värvunud õitega sordid on väga ilusad. Suve teisel poolel lähevad jumalatelilled üle puhkefaasi, mistõttu nende maapealsed osad kolletuvad. Ära pabista! Järgmisel aastal õitsevad nad taaskord usinasti. Püüa neile ainult mitte teisi taimi peale istutada, arvates, et peenras on tühi koht käepärast võtta.

Tavaliselt kasvatatakse harilikku jumalatelille (D. meadia) ja selle sorte. Liigi nimi "meadia" on omistatud Inglise arsti ja teadlase Richard Mead´i (1673-1754) järgi, kes oli Ameerika mandri botaaniliste uuringute patrooniks. Dr. Mead oli, muide, Inglismaa, Shotimaa ja Iirimaa kuninganna Anne (6. veeb.1665 - 1.aug.1714) juures valvekorras päeval, mil kuninganna suri. Harilik jumalatelill on väga külmakindel. Tema kliimatsooniks märgitakse 3-s. Selle liigi üheks ilusaks sordiks on ´Rote Farben´. Taime kõrgus ulatub 50 cm-ni. Jeffrey jumalatelill (D. jeffreyi) on kasvult madalam (25...45 cm.), aga tema õied on üsna intensiivselt roosad. Liik on eelmisega võrreldes külmaõrnem - tsoon 5. Indiaanlased on seda ilusat lille kasutanud õnnetoova amuletina.

´Rote Farben´
Harilik jumalatelill ´Rote Farben´ D. meadia.
 
Dodecatheon meadia ´Alba´
 
Harilik jumalatelill ´Alba´ D. meadia paraadportreena.