Käoking Aconitum sp.

Sinine käoking A.napellus
A.× cammarum ´Bicolour´- Stoerki käoking

Hinnatud püsikud, mis olid vanades taluaedades n.ö. kohustuslikuks elemendiks. Taim on üleni mürgine! Hiinlased ja araablased, kurikaelad sellised, olla vanasti oma nooleotsi käokinga mahlaga niisutanud. Tegelikult pole kuulda olnud, et Eestis keegi oleks käokinga tarvitanuna hukka saanud. Käokingad on osalised paljudes legendides ja pärimustes. Neil on erinevates keeltes lugematul hulgal rahvalikke nimesid, mis valdavalt viitavad nende õite kiivrisarnasele kujule. Elizabethi aegsed inglise dändid lisasid käokingajahu vähesel määral nuusktubakale, et saada õiget kaifi. Paraku oli sagedasti tulemuseks üledoosist põhjustatud äkksurm.
Kasvab hästi ja lausa eelistab poolvarju. Päikse käes kasvades peab muld olema piisavalt niiske. Väga vähenõudlik ja külmakindel. Armastab niiskemat, viljakat mulda. Talle meeldiks, kui see oleks kergelt happeline. Harilik käoking on armastatud oma sügavsiniste õite tõttu. Õitseb juulis-augustis. Sobib istutada peenra tagaäärde. Käokingadest saab moodustada rittaistutatuna kuni 140 cm heki, millest kahjuks küll talvel midagi alles ei jää.

Käokingade liikidest ja sortidest on tuntumad järgmised:

Aconitum napellus - sinine käoking, kõrgus 140 cm., sinised õied.
A.napellus f. album - eelmise liigi valgeõieline vorm.
A.× cammarum ´Bicolour´- Stoerki käokinga (sün värd-käoking) sinise- valgekirjute õitega vorm. Jätab õitsedes kelmika mulje. Õitseb suvel.
´Stainless Steel´ - on (sinkjas)hallide õitega uuem sort (1998).
A. lamarckii Lamarcki käokinga ja A.vulparia põhja-käokinga
õied on aga hoopis kollased. Ka nemad on 2.tsooni taimed ja külm ei murra neid iial. Esimene on oma nime saanud kuulsa Prantsuse arsti ja botaaniku Jean Baptiste Lamarck´i (1744-1829) järgi, kes 1779.a. kirjutas tuntud teose Flore Francois (Prantsuse taimestik). Tegelikult oli tema peateoseks hoopiski 7 osaline selgrootute zooloogia käsiraamat
A. carmichaelii ´Arendsii´ on Carmichaeli käokinga terassinine sort. Liik ise on pärit Põhja- ja Lääne-Hiinast. Tema eripäraks on see, et ta õitseb suve lõpus, vahetult enne külmade saabumist. Sellel ajal vaevalt aias teisi siniseid õisi leida on. Euroopas on ta muutunud populaarseks hilissügiseseks lõikelilleks. Sort on saanud nime Saksa sordiaretaja Georg Arends´i (1862-1952) järgi. Siiski on rohkem tuntud temanimeline astilbe. Mõnede asjatundjate arvates on see käoking varjulembesem kui teised. Meie aias on ta osutunud pisut liiga laisaks - enne tulevad külmad peale, kui ta viitsib oma õied avada. Külmakindlusega tal ei tohiks probleeme olla.
´Pink Sensation´ - on väga uus kuulsa Hollandi aedniku Piet Oudolf´i poolt aretatud roosaõieline käokingasort. Ta õitseb värd-käokingaga ühel ajal. Vajab korralikuks õitsemiseks üsna päikeselist kasvukohta, mille pinnas on pidevalt selgelt niiske (aga mitte soine).
Paljundatakse: jagamise teel. Teed targasti, kui istutad käokinga tagasi täpselt samale sügavusele, kui ta enne ülesvõtmist oli. Paned sügavamale, siis ta võib nii rängasti solvuda, et kooleb või äragi. Jagamine tuleks ette võtta sügisel, kui taimed on lehtedest loobunud. Üldiselt ei maksa käokingi asjatult välja kaevata, aga väga vanu taimekogumeid on siiski mõistlik noorendamiseks ja ergutamiseks uude kohta ümber istutada..

Aconitum ´Stainless Steel´
A. carmichaelii ´Arendsii´ on Carmichaeli käokinga sort
´Stainless Steel´
A.vulparia põhja-käoking