Suureõieline härjasilm Leucanthemum × superbum.

Leucanthemum × superbum ´Horace Read´
Leucanthemum × superbum ´Wirral Supreme´
Härjasilma tuntum nimi on vast "karikakar". Saadaval mitmed erineva õisikukuju ja "täidetuse" astmega sordid. Väga hea lõikelill. Suureõielised härjasilmad õitsevad pooleteise kuu vältel juulis- augustis.
Vajavad päikest ja parasniisket mulda. Rammusas mullas kasvades sirguvad õi
siku varred pikemaks, aga lamanduvad kergemini. Nad ei armasta happelist mulda. Vanemad puhmikud hõrenevad, need tuleb üles võtta, jagada ja tagasi istutada. Külmataluvusena märgitakse härjasilmade puhul sageli 5 tsoon. Ja tõepoolest - garantiid ei ole, et sordikarikakrad kevadel elule tõusevad. Arvaks, et põhjuseks võib olla ka liigne talvine niiskus. Õnneks on "labased" sorditud karikakrad väga kestvad ja pakuvad suve keskpaigas aias rõõmsameelset vaatemängu. Suureõielisi härjasilmi sobib istutada siniseõieliste kukekannuste või käokingade ette. Nad on väga pikaealised püsikud.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel. Paljundatavad ka seemnetega.

 


Härjasilm ´Broadway Lights´ on esimene kollane karikakar. Ja tõesti - avanemata õisikupungad on kollakad. Teisisõnu - selle sordi keelõied ei ole tavapäraselt valged, vaid on alul kollase jumega. Vananedes pleekuvad nad ikkagi praktiliselt valgeks.
´Snehurka´ valged keelõied on tipust pisut narmastunud.
Karikakar Leucanthemum
Karikakarde rõõmsameelsust suvises aias on raske ületada.