Kastik Calamagrostis

Teravaõieline kastik ´Karl Foerster´

Kastikuid on palju - üle 260 liigi. Nad on suures osas parasvöötme taimed. Troopikas võib neid leida vaid kõrgemal mägedes. Kui püüaksin kõiki neid kirjeldada, siis tüdineme mõlemad - mina kirjutamast ja sina lugemast.

Teravaõieline kastik C. × acutiflora- upitab oma kitsad lehed meetriseks. Õisikud kerkivad kuni 1,5 m kõrgusele. Lehtede ja õisikute tiheda pundi hoiab ta ilusasti kikkis kuni mõni kass puhmiku maatasa püherdab. Selle liigi tuntuimaks sordiks on ´Karl Foerster´. Selle iluduse kõrgus võib olla lausa 1,8 m. Ta stardib kevadel vara ja juba juunis kõlbab teda vaadata. Õisikud on alul roosakas-punased, hiljem pleekuvad nad õlekarvalisteks. Viljapead suudavad püsida sellisena pea kogu talve. Paraku pole viljapeades seemneid - tegemist on steriilse sordiga. Järelikult pole karta soovimatut isekülvi. Ontliku kõrstaimena kahiseb ka kirjeldatav kastik kenasti tuules. Nüüd sai küll kirja vägev kiidulaul - siiski täiesti asjakohaselt - tegemist on 2001.a. "Aasta püsik" auhinna nominendiga.
Teine väga tuntud sort on ´Overdam´. Ta on tihedam, madalam ja hõbetriibuliste lehtedega. Õisikud on alul vähese roosa jumega, hiljem kollased. Ka see sort ei moodusta seemneid.
Neile meeldib päike ja niiske mullaga kasvukoht. Savine muld neid ei heiduta. Hiljemalt varakevadel lõika kõik eelmise aasta lebrad kuni mulla pinnani maha. Kui tahad oma kastikuid kellegile kinkida, siis jaga neid varakevadel (või varasügisel).

Lühikarvane kastik C. brachytricha- jääb kasvult 1 m kanti. Tema lehed on rohelised. Õisikud on kohevad, alul roosakad, hiljem õlekarva. "Pidamistingimused" on samad, mis eelmistel kastikutel. Selle liigi eripäraks on asjaolu, et tegemist on ühega vähestest pilkupüüdvaid õisikuid moodustavatest kõrstaimedest, kes on nõus kasvama üsna varjulises kohas.

Teravaõieline kastik ´Overdam´