Kobarpea Ligularia sp.

Ligularia dentata "Britt-Marie Crawford" kipub oma naabreid ahistama.

Kobarpead on suured püsikud. Nad vajavad kasvamiseks ruumi. Kobarpead eelistavad poolvarjulist kuni päikselist kasvukohta Vajavad rammusat mulda. Jõuliste puhmaste suured lehed suruvad maha umbrohtude kasvu.
Kobarpead õitsevad reeglina alates augustist. Õisikud on sõltuvalt liigist või sordist kahvatukollased kuni oranzhkollased. Sügisel lõigatakse kobarpeade maapealsed osad maha kuni mulla pinnani. Iga 3...5 aasta tagant tuleks kobarpäid ümberistutada. Teod jooksevad nende peale tormi. Kobarpea puhmikusse raputatud teomürgi graanulid jäävad suurte lehtede all vihma käes kuivaks. Nii saad endale aeda efektiivselt töötava teotapamaja. Vähegi kuivemal ja kuumemal suvepäeval laseb kobarpea oma suured lehed lonti - nii kaitseb ta ennast liigse aurumise eest. Ei maksa karta, et kobarpea kohe-kohe kuiva kätte maha kärvab. Ta on nukralt lontis küll, aga tõuseb esimese vihmasagara toimel vapralt kikki. Aga kui otsustasid teda kasta, siis tuleb talle vett valada ohtrasti ja teha seda ka edaspidi kuiva perioodi jätkudes.

Kobarpeade liikidest ja sortidest on tuntumad järgmised: Ligularia dentata - hambuline kobarpea. Kõrgus 125 cm. Suured lehed jätavad pisut troopilise mulje, sest nad on väga lopsakad ja nagu "üle ääre ajavad". Keelõied kollased. Õisikud koondunud lamedatesse kännastesse. ´Britt -Marie Crawford´ on üsna uus ja väidetavalt kõige tumedamalehelisem kobarpeasort. Tal on tõesti suured ja mustjaslillad lehed. Tagasihoidlikuma lehevärviga ´Desdemona´ on alt punakaslillade lehtedega ja oranzhkollaste keelõitega vana ja tuntud sort. Lillakas jume ilmestab siiski pisut ka lehtede ülemisi pindu.
L.przewalskii - Przhewalski kobarpea, keelõied kollased. Õisik nagu pikk, kollane küünal. Lehed sõrmjagused. Alustab õitsemist juulis. Kõrgus 1 m.
L.veitchiana - Veitchi kobarpea, lehed suured, südajad. Keelõied kollased, õisik nagu pikk küünal. Kõrgus 150 cm.
L.wilsoniana - Wilsoni kobarpea, Keelõied kollased, pikkades õisikutes. Lehed neerjad, lehterjad. Kõrgus 180 cm. Õitseb aug-sept.
L.stenocephala ´The Rocket´- sale kobarpea on väga ilusa lehestikuga ja võimsate õisikuküünaldega kobarpeasort. Tema kõrgus on vabalt 3 m. Avanevate õitega õisikud jätavad tõepoolest startiva raketi mulje. Täiskõrguse saavutamiseks tuleb teda kuival suvel kõvasti kasta. Aga ta on ilus ka madalamana.
Täiendavaid pilte kobarpeadest saad kaeda, kui muljud kursoriga siia.
Paljundamiseks: jagatakse varakevadel. Paljundatavad ka seemnetega.

Kobarpeadest saab tekitada elavtara.
Przhewalski kobarpea. Õied on alles avanemata.