Kuldjuur Rhodiola sp.

Roosilõhnaline kuldjuur Rhodiola rosea.

Kuldjuured on tuntud ravimtaimed. Kuid nad on ka ilusad ja vähenõudlikud aiataimed. Neile meeldib sõredam pinnas. Tüseda mulla korral sega istutusauku kiviklibu ja/või jämedateralist liiva. Liigvesi on kuldjuurtele hukatuslik. Pika põua korral võib kuldjuurte lehestik hakata värvuma punakaks või kollakaks, siis on paras aeg teda kasta. Meie aias kasvab kuldjuur kõrgpeenral ja ma pole küll märganud, et ta punetama kipuks. Seetõttu pole mul tema juurde ka kastekannuga asja olnud. Täispäikeses on kuldjuurte lehestiku värv parim. Varjus kasvades nad jäävad kahvatuks. Külma kuldjuured ei karda. Nad on pärit põhjapoolsetelt aladelt, mistõttu on nad külmaga harjunud.
Roosilõhnaline kuldjuur (Rhodiola rosea) - moodustab väga ilusa nutsaka näiteks kiviktaimlasse. Ta on oma nime saanud roosi lõhna levitavate juurte järgi. Tema juuri kasutatakse lõhnaõlide valmistamisel. Välimuselt ta on üpris sarnane kukeharjadega, mistõttu mõni aeg tagasi olidki kuldjuured määratletud kukeharjade sõbralikku perekonda.
Paljundamiseks
võid külvata värskeid seemneid, jagada puhmikut või teha hiliskevadel pistikuid. Pistikutena kasuta neid võrseid, millele ei tule õit.

Artiklit roosilõhnalise kuldjuure kohta loe siit.