Kuldking Cypripedium sp.

Cypripedium macranthon ja C. guttatum

Küll oli ilus mu õieke,
Küll oli armas mu armuke-
(Anna Haava)

Väga haruldased aiataimed. Nad kuuluvad orhideeliste sugukonda. Neid leidub Põhja - Ameerika ja Euraasia jahedama kliimaga aladel üldse 35 liiki. Mõned neist kasvavad ka Lõuna-Aasia ning Mehhiko mägedes. Eesti ilusaimaks orhideeks loetakse kaunist kuldkinga (C. calceolus). Ta on loomulikult kaitsealune taim. Kasvab lodu- ja soometsades, võsastikes ning sarapikes. Ta kasvab kuni 50 cm kõrgeks ja õitseb juunis-juulis.

Kuldkingad vajavad parajalt varjulist (metsaalune), mitte liiga märga ega ka kuiva kasvukohta. Lehekõdu on neile väga mokkamööda. Pikaealised. Kuldkingad on mükoriisataimed, st. nad vajavad toitainete hankimiseks eriliste pisiseente abi. Selle tõttu on neid võimalik ümber istutada vaid suure mullapalliga. Ei tohi istutada sügavale! Kui sul on olnud õnne ja mõni kuldkingadest on kenasti kasvama läinud, siis hoia tema lähedal käed taskus. Kuldkingad ei talu sorkimist ega ka mineraalväetistega "turgutamist". Külma nad ei karda. Nad on enamasti 3 tsooni taimed. Üks on kindel - kuldkingadel on jäärapäisust piisavalt. Näiteks 2011.a. suvel nad otsustasid üsna üksmeelselt
, et suvi ei ole neile mokkamööda ja jätsid õitsemata.

Kuldkingade liikidest olgu toodud näitena:
Cypripedium guttatum - tilkkuldking, õis väike, lilla+valge. Kõrgus 20 cm. Õitseb juulis. Kõrvalolev foto on üks omapärasemaid minu fotokogus - ühele pildile on jäänud kuldkingade kuningriigi hiiglane ja kääbus.
C.macranthon - suureõieline kuldking, ơied lillakaspunased, väga suured, õitseb juuni-juuli .Kõrgus 35cm.
C. reginae - meelis-kuldking on pärit P-Ameerika idapoolsetelt aladelt. Loetakse USA ilusaimaks looduslikuks püsililleks. Kasvab kuni 45 cm kõrgeks. Valget õit kaunistab lillakasroosa huul. Teda on õpitud meristeemselt paljundama, mistõttu hakkab aedades pisitasa laiemalt levima. Boonuseks on asjaolu, et ta on teistest kuldkingadest kiirem kasvaja.
C. flavum - kollane kuldking on nimele vastavalt loomulikult kollase õiega.
Paljundamiseks:
jagatakse ettevaatlikult varakevadel.

Cypripedium flavum
Kollane kuldking C.flavum
Meelis-kuldking C. reginae