Kullerkupud Trollius sp.

Kullerkupud, jaanililled
Eide haual õitsegu
(Anna Haava)

Ledebouri kullerkupp ´Golden Queen´

Kullerkuppe on ajast aega armastatud. Nad kollendavad niiskemapoolsetel niitudel. Seega tuleb neile ka aias valida piisavalt niiske mullaga ja päikseline kasvukoht. Nad on nõus kaua aega tüli tegemata ühel kohal kasvama. Kullerkupud on head lõikelilled. Looduses kasvab harilik kullerkupp (Trollius europaeus). Aedades võib kohata mitmeid teisigi.
Kullerkuppudest on
aedades sagedamini järgmised: T. chinensis - hiina kullerkupp õitseb juunis juulis suurte, avatud, kausjate, oranzhide õitega. Aretatud mitmeid erineva kollase varjundiga õitega sorte. Kõrgus 80 cm.

T.× cultorum - aed-kullerkupp on hariliku- ja hiina kullerkupu hübriid. Neid on väga palju sorte. Kõrgus 50...90 cm. Õite värvus liigub üle kreemikasvalge ja kollase kuni oranzhini. Sortide õitseaeg on samuti suurtes piirides erinev. ´Orange Princess´ on hinnatud sort tänu sügavoranžkollastele õitele. Teised kuulsad oranžkollaste õitega aed-kullerkupu sordid on ´Etna´ ja ´Baudirektor Linne´. ´Cheddar´ on uus sort, millel on kahvatukreemkollakad pooltäidisõied. Kõrgus kipub jääma alla 50 cm. Õitseb mais-juunis.

T.ledebourii
- Ledebouri kullerkupp on kõrgem (kuni 1 m), hilisem, avatumate õitega ja tuntavalt pikema õitseajaga. ´Goldkönigin´ (´Golden Queen´)- kuulus Ledebouri "verega" sort (T.chinensis × T.ledebourii), mille kõrgus on 80 cm. Õitseb juulis-augustis. Õied on intensiivselt kollakasoranžid.
T. laxus
- madal helekollane Ameerika liik. Kõrgus 20 cm. Õitseb aprillis-mais.
T. pumilus - madal lihtõieline Himaalaja liik. Kõrgus 20 cm. Õied kollased. Õitseb juunis-juulis.

 


Harilik kullerkupp on rikkalik õitseja
Kena paar - kullerkupp koos keskmist kasvu iirisega.
Trollius cultorum ´Orange Princess´
Aed-kullerkupp ´Orange Princess´ köidab pilku kõrge kasvu ja oranžkollaste õitega.