Kurereha Geranium sp.

Geranium dalmaticum
Geranium dalmaticum Dalmaatsia kurereha.
Kurerehade laias valikus leidub ka siniseõielisi sorte.

Kurerehasid on määratud üle 300 liigi. Madalamad nende seast on hinnatud aiataimed. Nad on reeglina väga vähenõudlikud. Nad moodustavad tiheda pinnakatte, millest paljud umbrohud ei suuda läbi kasvada. Kurerehad sobivad mitmete sibullillede alustaimedeks. Kurerehadega saab eraldada väljapaistvaid soolotaimi. Nende lehestik pakub head kontrasti näiteks hostadele ja päevaliiliatele. Lehestik on sageli lõhnav. Väetamine paneb nad laienema, kuid tikub vähendama õitsemist. Mitmed sordid annavad väga kompaktse ja kaua ning rikkalikult õitseva puhmiku.
Kurerahade sorte on tohutult palju. Need erinevad üksteisest kasvu kõrguse, õite värvi ja lehestiku mustrite poolest.

Oleme müünud:
G. sanguineum f.nanum - vereva kurereha kääbusvorm. Kasvab vaid 15 cm kõrguseks. Õitseb punaste õitega juunist septembrini. Talle sobib ka üsna lahja ja kuiv pinnas. Küllaltki pikaealine. Kutsutakse ka "bloody granesbill". See oli omal ajal lihtsalt tõlke viga.
´Elke´ - ilusa, läikiva, lõhistunud lehestikuga ja kompaktse kasvuga sort (20...25 cm). Pea valge servaga õite keskosa on tugevroosa. Õisi kaunistab tume soonestik.
´Max Frey´- jääb eelmisest sordist kasvult pisut madalamaks. Õied on ühtlaselt lillakasroosad. Lehed on tumerohelised.
G. cinereum - Hall kurereha. Lehestik kaitseb ala umbrohtude eest. Kutsutakse ka "Grayleaf Geranium". Iseloomulik on kasin kõrgus, õitel tumedad sooned ja tume silm.
´Alice´ - moodustab ca 15 cm kõrguse rikkalikult õitseva puhmiku. Õied on kahvatu-lillakas-roosad tumedate soontega. Lehestik on sel sordil hõbejasroheline.
´Ballerina´ - eelmisega sarnane, aga soonestik õielehtedel on eriti tume. Ka õite keskosa on hoopis tumedam.
´Sateene´ - on nagu "kolmas õde". Tema õite värvus on tumedam.
G. himalayense - suureõieline kurereha. Lehestik kaitseb ala umbrohtude eest. Iseloomulik on lehtede sügisvärvus oranzhides-punastes toonides. Taimede noorendamiseks istuta neid ümber iga 3 a järel. Siis õitsevad paremini. Tema tuntud sordiks on parimaks topeltõieliseks kurerehaks peetav ´Plenum´. Tema õied on violetse varjundiga sinised. Puhmik kasvab 45 cm kõrgeks.
G. pratense - aas-kurereha. Üsna kõrge liik. Lehed sügavalt lõhistunud. Tuntud sort on ´Hocus Pocus´, kellel on ilusad pronksjad lehed. Õitseb pisut lillaka tooniga siniste õitega. Selle pilkupüüdva lehestiku kohta on õitsemine korralik.
G. dalmaticum - Dalmaatsia kurereha. Väga madal padjandtaim. Õitseb kesksuvel rikkalikult puhasroosade õitega. Probleemivaba.
Hübriidsed sordid:
´Johnson´s Blue´ - väga armastatud sort, millel on puhassinised suured õied ja sügavalt lõhistunud lehed. Kasvab kuni 45 cm kõrgeks.
´Fay Anna´ - madal (20 cm) sort, millel on kevadeti ja sügiseti roheliste lehtede keskosa tellisepunane. Õied on tal roosad. Väidetavalt 4 tsooni taim. Alustab õitsemist juuli teisel poolel.

Paljundatakse jagamisega kevadel või sügisel (taim väike, teha raske). Võib teha ka suviseid pistikuid (peamine paljundusmeetod). Seemneid ei pakuta (ei anna sordiehtsaid taimi), mistõttu taimed suht kallid.

Geranium sanguineum ´Elke´
Geranium sanguineum ´Max Frei´
´Elke´
´Max Frei´
Geranium ´Johnson´s Blue´
Geranium cinereum ´Sateene´
´Johnson´s Blue´
´Sateene´
Geranium himalayense ´Plenum´
Geranium pratense ´Hocus Pocus´
´Plenum´
´Hocus Pocus´