Laudleht Astilboides tabularis

Astilboides tabularis Laudleht
Astilboides tabularis laudleht
Laudleht õitsemas.
Laudlehe õisik.

 

Laudleht (Astilboides tabularis), eelmise nimetusega Rodgersia tabularis, ei jäta kedagi ükskõikseks. Uudishimust aetuna astud tahtmatult lähemale – nii suured lehed on ju ometi võimalikud vaid troopikas!
Õnneks on laudleht stoiliselt külmakindel ja pakub meile silmarõõmu oma ümarate jagunemata lehtedega, mille servad on veidi lainelised. Parimates oludes võib lehtede läbimõõt küündida 90ne sentimeetrini. Tavaliselt piirdub nende diameeter siiski 40...60ne sentimeetriga. Aga selgi moel sobivad nad lastele vihmavarjuks küll.
Juulis kerkivad ülespoole suured, kohevad, väikestest kreemvalgetest õitest moodustunud õisikud. Lehtedeta ruljad varred tõstavad õisikud kuni 1,5 m kõrgusele. Õisikud sarnanevad astilbede omadega, siit saadigi laudlehele ametlik nimi. Laudleht on perekonna ainuke liik. Veelgi enam – tal ei ole ka sorte. Aja edenedes dekoreerub Suure Üksildase õisik tillukeste punaste viljahakatistega. Laudlehe õisikud on suurepäraselt kasutatavad lõikelilledena.

Laudleht vajab viljakat ja püsiniisket mulda. Piisava veevaru korral kasvab ta probleemideta ka päikese käes. Kuivema mulla korral vali talle laigulise varjuga (puudealune) asupaik. Lehekõduga, kompostiga, kõdusõnnikuga multšimine peaks kujunema iga-aastaseks rutiiniks. Arusaadavalt pole tuuline kasvukoht laudlehele meeltmööda.

Hilised öökülmad võivad laudlehe lehehakatised hukutada. Suurt õnnetust sellest ei juhtu – laudleht kasvatab mõne aja pärast uued asemele. Paljud suuremõõdulised lehed on tigude, nälkjate ja teiste pudulojuste maiuspalaks. Meie aias naksavad nad laudlehe omi viimases hädas – enne lähevad kaubaks naabertaimede omad. Laudleht saab iseseisvalt hakkama. Haigeks ta ei jää, toestamist ei vaja, naabertaimede vahele ei poe. Lehtede alune on sedavõrd pime, et väheldasemad umbrohud ei suuda seal ennast lopsakaks kasvatada. Vaid põua ajal vajab laudleht abi – kastmine hoiab ära lehtede äärte pruunistumise.

Paljundamiseks kaeva varakevadel laudlehe risoom välja ja jaga nii, et igale tükile jääks vähemalt üks kasvupung või lehehakatis. Tagasi istutades ära risoomitükke väga sügavale mulda mata.