Laugud Allium sp.

Kuldlauk Allium moly
Pöörislauk . Allium paniculatum.
Laugud on tüüpilised sibullilled. Sibulad tuleks maha panna augustist kuni oktoobrini. Laukude seas leiab pea igas värvitoonis õitega esindaja. Õisikud sobivad suurepäraselt kuivatamiseks ja kasutamiseks lillekompositsioonides. Ka taime suurus (10 ... 150 cm), õitsemise aeg ja välimuse eripärad varieeruvad väga laiades piirides. Nende ladinakeelne nimi on tuletatud vana-keldikeelsest sõnast "all" -põletav. Laugud sisaldavad eeterlikke õlisid, mis annavad neile iseloomuliku "sibulalõhna". Laukudest on kirjutatud hulganisti raamatuid. Olgu siinkohal esitatud näidiseks paar fotot ja mainitud mõned nõuded kasvukohale. Laugud õitsevad enamasti suve esimesel poolel ja neil tikuvad juba õitsemise ajal lehed kolletuma. Suve teise poole veedavad nad juba talve ootel puhkeasendis. Tühja koha varjamiseks peaks nende ligidal olema hiliseid ülestulijaid (soorohi) või lehti järjest laiemale sirutavaid taimi. Laugud reeglina armastavad päikest ja mitte ülemäära märga viljakat mulda.
Kuldlauk
(A. moly) - on puhaskollaste õitega vähenõudlik lauk. Õitseb juunis-juulis. Saab kasutada lõikelillena
Murulauk (A. schoenoprasum) - on hinnatud maitsetaim. Kuid tal on ka dekoratiivsete punakasroosade õisikutega sort ´Forescate´.
Karulauk (A. ursinum) - on Eestis looduskaitsealune (korilased kipuvad 1:0 ära tegema) salumetsade taim. Hinnatud nii varjutaimena (üsna erandlik laukude seas) kui ka maitsetaimena. Süüakse nii mahlaseid lehti kui ka sibulaid. Väga hinnatud varakevadine vitamiinipomm. Õitseb mais-juunis valgete kerajate õisikutega ja siis lahkub areenilt. Eelistab niiskemat mulda. Kui talle kasvukoht aias meeldib, siis võib kergesti muutuda nuhtluseks. Selle vältimiseks hoolitse, et sipelgad ei saaks valminud seemneid hakata laiali tassima. Neile maitsevad seemned väga. Napsa karulaugu viljad sipelgate eest ära. Karulaugu kohta pikemalt saad lugeda siit.
Pskemi lauk (A. pskemense) - on väga võimsate vartega lauk. Iseloomulikuks on varre keskosast pisut allpool paiknev laiend. Näib, nagu oleks keegi proovinud lauguvarrest piklikku õhupalli välja puhuda, aga kopsujõust jäi väheks ning õhupallike sai tilluke. Augustis kaunistavad lauku tihedad, kerajad, valgetest õitest õisikud. Pskemi laugu vägevad varred on söödavad, aga maitselt teravamad, kui sibula omad. Pskemi lauk on väga pilkupüüdev taim.
Turkmeenia lauk
(A. cristophii) - on üks näide suure läbimõõduga õisikutega laukudest. Tema väikesed, tähekujulised, roosakaslillad, läikivad õied on koondunud kerakujulisse õisikusse, mille läbimõõt on võrreldav lapse pea omaga. Lilleseadjate unelm.

Pskemi lauk kasvu kogumas. Kahjuks on pilt tehtud liiga vara.
Karulauk. A. ursinum
Allium ´Purple Sensation´
Allium ´Ivory Queen´
Esinduslik hübriidne laugusort ´Purple Sensation´
Karatau laugu sort ´Ivory Queen´ . Õisik lebab, nagu väike pall, soonilistel lehtedel.
Allium paradoxum
Allium×proliferum
Erislauk. A. paradoxum - paradoksaalne ja justkui pisut häbelik.
Rindelise sibula (A.× proliferum) sigisibulad ei malda oodata, kuni nad mulda saavad - kui nad vähegi "kaela kannavad", siis nad ajavad kohe pealsed välja.