Lõokannus Corydalis.

Lõokannused (Corydalis) kuuluvad magunaliste (Papaveraceae) sugukonda. Lõokannuseid väidetakse maailmas olevat kuni 440 liiki. Suuremas enamuses kasvavad nad põhjapoolkera parasvöötmes. Nad on varustatud kas mugulaga või risoomiga. Narmasjuursed või lihakate juurtega lõokannused on 1...2 aastased.
Paljud lõokannused on nõus kasvama pea igasugustes oludes. Sellisteks äärmiselt vähenõudlikeks liikideks on näiteks harilik lõokannus (C. solida), õõnes lõokannus (C. cava) ja kollane lõokannus (C. lutea).
Nimetatud lõokannuste kasvatamisel ei tule reeglina erilist vaeva näha. Nad on enamasti täiesti külmakindlad ja väga vastupidavad haigustele. Ka aiakahjurid jätavad lõokannused puutumata. Isekülvi abil moodustavad mitmed lõokannused paraja "padriku", mis tekitab aeda pilkupüüdva värvilaigu. Varjutaluvus teeb lõokannused eriti hinnatud aiataimedeks. Siiski ei taha nad täisvarjus kasvades rikkalikult õitseda. Kollane lõokannus (C. lutea) kasvab kuni 25 cm kõrguseks.
Teist nii sitket ja nii pikalt ( vahetpidamata mai teisest poolest kuni hilissügiseni) õitsevat püsilille, kui seda on kollane lõokannus, vaevalt õnnestub talle kõrvale panna. Sinna, kus ükski teine lill ei taha kasvada, võiks proovida istutada kollast lõokannust ja kui tema ka keeldub vedu võtmast, aitab ainult asfalteerimine.
Õõnes lõokannus kasvab 30 cm kõrgeks. Õied võivad olla valged, kahvatukollased, roosad või purpurpunased. Muutub aias kergesti umbrohuks.
Harilik lõokannus on kodumaine taim. Aianduslikku huvi pakuvad tema rohkearvukad sordid. Viljade eemaldamine on aias lausa kohustuslik, muidu matavad segaverelised seemikud sordiehtsa emataime oma patsikusse.
Sõnajalalehine lõokannus (C. cheilanthifolia) on igihaljas. Pärit on ta Hiinast. Moodustab ilusa sõnajalalaadse puhmiku, millele lisanduvad sügavkollased torujad õied. Meie aias pole ta aastate jooksul väga laiali levinud. Püsib paari ruutmeetri suurusel alal (kuigi tärkab kord siin, siis jälle pisut teises kohas) ja ei tee erilist tüli.

Lõokannuste puuduseks on nende liiga kiire levimine isekülvi teel. Pealegi tassivad sipelgad nende seemneid laiali, mistõttu võib lõokannuseid täiesti ootamatult tärgata ettearvamatus kohas.
Lõokannuste kohta leiad
üksikasjalikku infot vastavasisulisest artiklist.
Harilik lõokannus ´Compact´ Corydalis solida
Harilik lõokannus ´Latvian Zwanenburg´ Corydalis solida

Harilik lõokannus ´Gothenburg Strain´ Corydalis solida
Sõnajalalehine lõokannus Corydalis cheilanthifolia