Talvine lumekupp Eranthis hyemalis

Anna Haava luuleridades esitatud küsimus: "Kas ehk lumi need lilled nopib, Kas ehk halla neil´ annab suud?" - on lumekuppude puhul täiesti asjakohane.
Talvine lumekupp õigustab oma nime igati. Pildil on lumekupud, kes alustasid õitsemisega 2008 a. talvel juba veebruari viimasel kümnepäevakul, sest ilmad olid üsna kevadised ja lund polnud. Pilt on klõpsitud 23. märtsil 2008, mil pisut ootamatult sadanud lumi üllatas ka lumekuppe, kes ei viitsinud õisi kokkugi tõmmata - ka nemad arvasid, et kevad täiesti kohal ja peab hoolega õilmitsema. Aga ega lumi neid ei sega. Kui see ära sulab, siis jätkavad lumekupud täpselt sealt kus neil pooleli jäi.
Madalakasvulised, muguljate risoomidega lumekupud kasvavad Euroopa ja Aasia metsades ja mägedes. Talvine lumekupp annab ohtrasti isekülvi, mistõttu moodustab kevadeti suure kollendava laigu.
Ülesse soovitatakse neid võtta kohe peale õitsemist, siis suudavad risoomid enne ennast uues kohas stabiliseerida, kui neil suvine puhkeperiood peale tuleb. Poest ostetud risoome leota 0,5...1 ööpäev vees ja alles siis pane nad 5 cm sügavusele mulda. Suvel puhkefaasis olevaid lumekuppe ei maksa torkida.
Sortidest on olemas täidisõieline talvine lumekupp ´Flore Pleno´ ja mitteviljuv hübriidne aed-lumekupp ´Guinea Gold´. Viimane on liigist suurema õiega ja see on tumedam kollane (pronksja varjundiga).
Lumekuppudele on heaks kasvukohaks poolvarjuline viljaka mullaga koht.