Kevadmagun Sanguinaria canadensis

Kevadmagun ´Multiplex´ Sanguinaria canadensis

Kevadmagun on ainuke liik oma perekonnas. Looduslikult kasvab ta P-Ameerika mandri idaosas. Suur sibullillede sõber Sulev Savisaar liigitab kevadmaguna sibullillede hulka, kuigi reeglina seda ei tehta. Tegelikult on kevadmagunal harunevad, lihakad ja roomavad risoomid. Kui risoomi vigastada, siis hakkab sellest nõrguma punast piimmahla. Inglased kutsuvad kevadmagunat tabavalt "bloodroot" ehk siis tõlkes verijuureks. Kui taimel on tuvastatav midagi, mis sarnaneb verega, siis selge see, et selline taim omandab silmapilkselt müstilise aura. Ja kuna ta kuulub magunaliste hulka, siis eeldaks, et temalgi võiks olla narkootilisi omadusi, nagu moonil. Nii see ka on. Piimmahlas leidub teatud alkaloidi, mis on sarnane oopiumiga. Mahlal on kootav toime, mistõttu indiaanlased ravisid sellega maohammustusi ja kopsuhaigusi. Kevadmagun olnud kasutusel ka soolestikust usside väljutamisel. Indiaanlased hindasid magunat laiemalt siiski, kui head värvainet. Temaga oli hea teha sõjamaalinguid. Ka oldi täiesti veendunud, et meestel on kevadmagunast abi, kui esineb probleeme naisterahvastega läbikäimisel. Sellisel juhul värvisid mehed sellega oma...ei mitte seda, mida sa siinkohal mõtlesid...käed üleni kokku ja hüplesid punaseid käsi vehkides ümber naiste. See andnud häid tulemusi naiste saamisel.

Kevadmagun on väga vähenõudlik ja täiesti külmakindel taim. Kui sättida mõned risoomijupid poolvarjulisse kohta, kus vesi väga ei uputa, siis on loota, et kevadmagunad moodustavad aastate jooksul nii seemneid külvates kui ka risoomide abil edasi nihkudes ühtlase koloonia. Kevadel varakult tungivad mullast esile pruunikad-rohekad-lillakad junnid (need on tegelikult omapäraselt kokku rullitud lehed), mille tipus on varjul õiepungad. Varsti avanevad valged lihtõied. Õitsemine lõpeb üsna ruttu, aga kohe rulluvad lahti üsna suured südamekujulised lehed, mis jäävad peenart kaunistama kuni sügiseni. Kui suvel valitseb suur kuumus ja põud, siis lõpetab magun oma eksistentsi varem ja suikub kuuma eest sügavasse "talveunne".

Kevadmagunal on väga ilusate täidisõitega sort ´Multiplex´. Ameeriklased eristavad veel ka pooltäidissorti ´Plena´ või ka ´Flore Plena´ , aga Eestis seda ehedana Sulevi väitel ei ole. Täidisõied on väga puhtatooniliselt valged.

Paljundamiseks saad liigi puhul külvata seemneid. Muidu aga kaeva risoome välja suve teisel poolel, kui lehed on juba pruunistunud. Risoome ei tohi lasta läbi kuivada, nad tuleb kohe maha istutada. Hädatarvidusel saad neid hoida kergelt niisutatud samblas, mille pakid kilekotti.

´Multiplex´