Mailane Veronica.

Mailasi on tuvastatud üle 200 rohtse liigi. Neid on roomavaid, mis sobivad hästi kiviktaimlasse ja lausa inimesekõrguseid hiiglaseid. Kasvukoha suhtes on nad väga leplikud. Nad on nõus kasvama päikese käes, aga samuti kerges varjus. Mulla suhtes on nad üsna ükskõiksed. Populaarsemad aiataimed on:
Emajuurelaadne mailane (Veronica gentianoides) - moodustab maa pinnale rohelise mati, millest kerkivad kuni 45 cm kõrgusele sinised kuni valged õisikuküünlad. Ta püüab olla igihaljas, ehkki Kagu-Eurooplasena ei taha see meie kliimas tal hästi õnnestuda.
Pikalehine mailane (V. longifolia) - kasvab looduses (Kesk-Euroopas, Venemaal) pea meeter kõrgeks. Tema õisikud on lillakassinised. Aedsordid on aretatud madalamateks ja kompaktsemateks. Hinnatud on just siniseõielised sordid.
Hall mailane (V. spicata ssp.incana) - on eriti pakasekindel. Ta on lausa 3.tsooni taim (eelmised liigid kuulusid 4.tsooni). Tema leivanumbriks on hallidest (tegelikult valkjate udemetega kaetud) lehtedest pinda kattev matt, millest kerkivad ülespoole sinised õisikud.
Sordiaretajad on turule toonud mitmeid hübriidseid mailaseid, mis õitsevad väga kaua, ei kasva ülemäära kõrgeks ja mille õite värvus on üsna puhassinine. Üks sellistest sortidest on ´Ulster Blue Dwarf´.

Veronica spicata subsp. incana
Hall mailane. Kahjuks juba õitsemist lõpetamas. Foto on tehtud augusti lõpus..


Männasmailane ´Apollo´ (Veronicastrum virginicum) - sirgub suve teiseks pooleks üsna kõrgeks (1,2...1,5m). Ülespoole sirutuvad õisikuküünlad, mis avavad oma lavendelsinised õied. Tegelikult on õite toon lavendli omadest pisut heledam. Taimedele lisavad graatsilisust õisikute kaarduvad tipud. ´Apollo´ nägus lehestik püsib puutumatuna - kahjuritele ei näi see meeldivat. Õied ise meelitavad kohale sadade viisi nektartoidulisi putukaid eesotsas liblikatega. Männasmailased on Euroopa aiakujundajate seas vägagi populaarsed püsikud. Ilmselt pakuvad nad lillepeenardes rahulikku fooni. Ja ega lavendelsiniseid õisigi pole suures valikus kusagilt võtta. Õite rahulik ja pastelne toon sobitub kenasti paljude teiste toonidega. ´Apollo´ on nõus palju aastaid ühel kohal kasvama tegemata suuremat tüli. Kasvukoht peaks eelistatult olema päikeseline. Sihvakatele püsikutele omaselt soovib ´Apollo´, et tema juurte ümber oleks püsivalt piisaval määral niiskust.

Veronicastrum virginicum Männasmailane ´Apollo´
´Apollo´, kahjuks ei mahtunud see suurekasvuline püsik korralikult pildile.

Aga kuidas saadi mailastele nimi - Veronica? Kui sa oled külastanud Jeruusalemma, siis sa kindlasti võtsid ette jalutada Kolgata mäele sedasama teed mööda, midapidi Kristus oma risti kandis. Sellel teel on mitmeid peatuspaiku, kus meenutatakse Kristusega antud kohas juhtunut. Mäletad, ühest majast väljus naisterahvas - Veronica - kes pühkis rätiga Kristuse higist nägu. Naise rätile jäi seda vaprat tegu meenutama Kristuse näo jäljend (vero nica ehk siis tõlgituna "näo jälg"). Keskaegsed "tarkpead" aga arvasid mailase õit vaadates, et sellest vaatab vastu kellegi nägu. Kuna mailase üksik õis on üsna väike, siis tuleb seda väga lähedalt silmitseda. Aga mida siin targutada - mine nüüd aeda, nopi endale mailase õis ja uuri, kas nägu vaatab sulle vastu.

Via Dolorosa
Veronica
Via Dolorosa. Tõus Kolgatale.
Mälestustahvel maja, millest väljus Veronica, seinal.