Minuartsia Minuartia

Kõrreliselehine minuartsia M. graminifolia

Minuartsiad on pärit enamasti põhjapoolkera paras- ja arktilisest vöötmest. Neid on loetletud kuni 100 erinevat liiki. Nad on valdavalt madalad, kasvavad muruna või padjanditena. Nad on täiesti külmakindlad. Neile sobib parajalt niiske mullaga päikeseline kasvukoht. Kiviktaimla on nende õige kodu. Juba kasvõi sellepärast, et siis nad saavad oma juured sättida kivide alla. Seal on mõnusalt niiske ja jahe. Paarkümmend aastat ühel kohal kasvada ei ole nende jaoks mingiks probleemiks.

Kaukaasia minuartsia Minuartia caucasica - on sinakasroheliste kolmekandiliste lehtedega roomava moega taim. Ta on igihaljas. Nagu ikka, võib kevadine päike tallegi kahju teha, aga ta suudab ennast soojemate ilmade saabudes üsna kiiresti üles putitada. Ta õitseb juunist augustini valgete õitega, mille läbimõõt ulatub 1,4 cm-ni. Taime kogukõrgus on 15...16 cm.

Kõrreliselehine minuartsia M. graminifolia - näeb välja, nagu sammal. Tema igihaljas, heleroheline padjand on igasuguste loodusnähtuste suhtes väga vastupidav. Ka tema õied on valged, aga ega ta ei viitsi innukalt õitseda. Tema kõrgus on kuni 8 cm.