Harilik murtudsüda Dicentra spectabilis.

Dicentra spectabilis Harilik murtudsüda
Dicentra spectabilis Harilik murtudsüda ´Alba´

 Väga armastatud püsilill. Pärit on ta Koreast ja Jaapanist. Tema esimene tulemine Inglismaale (Euroopasse) toimus 1810.a. Paraku ei võitnud ta aiapidajate poolehoidu ja vajus unustusehõlma. Tuntud taimeuurija Robert Fortune tõi ta teistkordselt Inglismaale 1846.a. Seekord läks harilikul murtudsüdamel hoopis paremini. Juba 1898.a. loeti ta laialt levinud ja odavaks aiataimeks.
Tal on omapärane kaarjas ühepoolne õisik, mille varre küljes  ripuvad nn. disümmeetrilised õied. Need on taimeriigis pea sama haruldased, kui ebasümmeetrilisedki. Õied on  südamekujulised. Lehed on tal väga ilusa külmrohelise tooniga. Taime kõrgus võib ulatuda kuni 80 cm-ni.
 Murtudsüdamele meeldib viljakas jahedam muld. See ei tohi olla liigmärg. Ta on meeledi nõus kasvama ka pisukeses varjus. Harilik  murtudsüda õitseb alates juuni algusest. Õitsemine kestab ca 40 päeva. Peale seda hakkavad taime lehed omandama  kollakat jumet ja augustiks on ta selleks korraks oma tegevuse lõpetanud. Harilik murtudsüda on väga pikaealine taim. Ta on praktiliselt hooldusvaba. Taime noorendamiseks võib (aga ei pea) teda iga 3 a.  tagant jagada. Kui on karta ülemäära vihmast ja/või suladerohket talve, siis võiks talle pleki(klaasi)tüki katuseks peale panna. Väga kaunis on puhasvalgete õitega sort ´Alba´`Goldheart´ on kuldkollase lehestikuga uuem sort. Mõnede arvates näib see sort, tänu lehtede kollasele jumele, kogu aeg "kohe-kohe hingusele minevana". Täiesti uueks sordiks on ´Valentine´. Tema õied on ilusa puhta punase tooniga. Ka on tema varred selgelt tajutava ruske jumega. Esimese hooga tundub, et taimed ise jäävad kasvult liigi omadest madalamaks.  
Paljundamiseks:
jagatakse varakevadel või sügisel. Ettevaatust! Juured on väga haprad. Suvel  saab teha pistikuid.

´Valentine´ istik õitsemas.