Õevane murtudsüda Dicentra eximea.
Kaunis murtudsüda Dicentra formosa.

Dicentra eximea
Õevane murtudsüda pärineb P-Ameerika idaosast. Armastab jaheda, parasniiske mullaga poolvarjulist kasvukohta. Pinnas olgu neutraalne või kergelt aluseline. Savikas muld läheb ka loosi. Happeline kasvukoht ei ole murtudsüdametele kohane. Õitseb väga pikalt: alustab mai lõpus ja lõpetab suve hääbudes. Õied roosad. Ilus, õrn lehestik. Tema õied on kauni murtudsüdame omadest pisut kribumad ja neid on reeglina ka vähem, aga usinad õitsejad on nad mõlemad. Hooldusena vajaks kevadel pisut komposti väetiseks. Ta on eriti tänulik, kui premeerid teda paari peotäie lehemullaga. Aga ta saab hakkama selletagi. Aias leidub vähe teisi nii pikalt õitsevaid püsililli - õitsemine kestab julgelt 2 kuud. Kõrgus 25 cm.
Ta on täiesti külmakindel, kuid kannatab venival kevadel hiliste öökülmade läbi. Ei salli ka maa pinnale pikemalt jäävat vett. Liiga võib talle teha ka ilma lumeta kõva külm.
Ammustel aegadel oli "Dicentra" asemel kasutusel termin "Fumaria", mis viitas võimalusele taime kuivatatud juurtest valmistatud "tubaka" põletamisel tekkiva suitsu abil kurje vaime välja ajada. Juurte tõmmist kasutati toniseeriva vahendina stressi korral.

Murtudsüda ´King of Hearts´Dicentra
Kaunis murtudsüda on järgu võrra külmaõrnem. Siiski peab meil hästi vastu, eriti kui talveti tema kasvukohale lund lisaks loopida. Tal on ilus lehestik ja ka õied on esinduslikumad. Erinevalt eelmisest on temal aretatud hulk sorte. Liik ise, vastupidiselt õevasest murtudsüdamest, kipub kohe peale õitsemist, kui tal piisavalt niiskust ei ole, talveunne suigatama. Seega, kui tema lehed suve teisel poolel kollaseks tõmbuvad, siis pole tarvis paaniliselt asuda lehitsema taimekaitsekäsiraamatuid. Tema talveune heaks kordaminekuks võib talle peale asetada katuse liigse talvise sadevee tõkestamiseks. Selleks, et ta meid pikemalt oma õitsemisega rõõmustaks, tuleb teda suvel vähegi põuasema aja saabudes regulaarselt kasta. Mis magamine see suurel suveajal on! Hoopis õitseda tuleb!
"Aurora" on valgeõieline sort. Lehestik on hallikas-sinakas-roheline. H=30 cm
"Adrian Bloom" on rubiinpunaste õitega ja hallika lehestikuga. H=35 cm
"Bacchanal" on punaste õitega, H=30 cm.
"Luxuriant" on erkroosade õitega, H=30 cm.Peale nende on taimesõprade käsutuses hulk hübriidsorte, mida iseloomustab uskumatult pikk õitsemise aeg. Nende sortide lehestikku loevad asjatundjad üheks ilusamaks aiataimede seas.
"King of Hearts" on roosade õitega ja neid on palju. Tõeline kuningas! H=25 cm
"Ivory Hearts" on valgete õitega lõputu õitseja. H=30 cm.Noorendamiseks võiks neid jagada iga 4...5 a tagant.
Paljundamiseks:
jagatakse varakevadel või sügisel. Ettevaatust! Juured on väga haprad. Suvel saab teha pistikuid.
Siia klõpsates saad veel sortide pilte näha.