Nelk Dianthus sp.

Dianthus
Dianthus deltoides "Brilliant" nurmnelk.
Nelgid õitsevad rikkalikult.

Väga liigirikas (üle 300) püsililleperekond. Eestis looduslikult 3 liiki. Suurem osa on pärit Vahemeremaadest ja Aasiast. Vajavad päikest ja kuivemat, aluselist mulda. Nad ei talu savist või happelist mulda. Kõrgema kasvuga liigid ja sordid on head lõikelilled. Madalamad on klassikalised mägitaimla lilled.
Nelkide liikidest võiks nimetada: Dianthus cruentus- verev nelk, on tüüpiline alpinaariumi taim. Väga niiskustundlik. Kõrgus 45 cm. Liigil lillakaspunased õied ja rohelised lehed. Õitsevad juunis - juulis.
D.deltoides - nurmnelk, ơied karmiinpunased, lehed rohelised. Õitseb juunist-sept. Kõrgus 20 cm. Mitmeid eri värvi õitega sorte. Vähenõudlik.
D.knappii - Knappi nelk, õied erandlikult kollased. Õitseb juulis-augustis. Kõrgus 35 cm. Niiskustundlik. Vajaks talvel katust. Õitseb ka poolvarjus. Annab seemnetest liigiehtsaid järglasi.
D. gratianopolitanus - hall nelk, sinakashalli lehestikuga. Ta ei talu rammusat ega/ja märga pinnast. Päikseline ning liivase mullaga kasvukoht on talle parim. Sorte väga palju valgete-roosade-punaste õitega.
D. alpinus - alpi nelk, on madal pinnakattetaim. Päike, huumusrikas kuivem muld. Õitseb suve hakul. Auhinnatud.
Paljundamiseks: teha pistikuid. Paljundatavad ka seemnetega.