Ogaputk Eryngium sp.

Eryngium giganteum
Ogaputk Eryngium x zabelii
Hiid-ogaputk Eryngium.giganteum

Parim kasvukoht on päikseline, liivase mullaga peenar. Ei talu happelist mulda ega ülemäärast niiskust. Omapärase haabitusega, nutjate õitega, 60...70 cm kõrgused püsikud. Saab kasutada lõikelillena ja ka kuivatada. On tuntud ravimtaimena ja meetaimena.

Ogaputkedest on tuntumad järgmised: Eryngium × zabelii ´Stiil´- hübriid ogaputk. Väga metallsiniste õitega.
E.bourgatii - Bourgat` ogaputk, ơied sinised, lehed hallid.
E. alpinum - alpi ogaputk Pärit Euroopast. Alpi ogaputk on liikidest ilusaim. On korvõieline nagu porgand. Sobib lõikeks ja kuivatamiseks. Ei talu talvist niiskust. Mesilased jumaldavad teda ja unustavad kõik muu maailmas.
E.planum ´Jade Frost´ - on lamedalehise ogaputke kirjulehine sort. Sinkjasrohelised lehed on ääristatud valkjaskreemi kandiga. Kui kevadel on külmi öid, siis ilmub lehtedele veel ka roosat jumet. Õitseb alates juunist helesiniste õitega.
E. giganteum - hiid-ogaputk näib olevat õhukesest alumiiniumplekist välja lõigatud. Käitub kaheaastase taimena. Laske tema seemikud kenasti kasvada. Meil neid peenras ülemäära ei tule. Tavaline muld, aga võib olla ka üsna kehv liivane pinnas. Kannatab hästi põuda. Muld ei tohi olla happeline. Hiid-ogaputke kutsutakse "Miss Wilmott´s Ghost". Selle rahvapärase nime üpris huvitavat tekkelugu saad lugeda siit. Sobib lõikeks ja kuivatamiseks. Tema naabriteks sobivad hästi roosaõielised nelgid.
Paljundamiseks: tehakse juurepistikuid. Paljundatavad ka seemnetega.
Eryngium alpinum
Alpi ogaputk Eryngium alpinum
´Jade Frost´ - i lehed on kahvatukreemi äärega.
Eryngium bourgatii