Päevakübar Rudbeckia sp.

Päevakübar ´Goldsturm´
Deami päevakübar
Kunagi oli kogu perekond päevakübara (Rudbeckia ) nime all. Mingil hetkel eraldasid asjatundjad nende seast siilkübarad (Echinacea). Inglise keelt kõnelevad inimesed kutsuvad tänaseni neid kõiki "Coneflower" ehk siis maakeeli "käbilill". Lilleõite südamik on üsna jäik ja meenutab nii oma kujult kui ka värvilt väikest käbi. Siilkübarate nimi on tuletatud nende perekonnanimest, mis tõlgituna siilile viitab. Päevakübarate õied on valdavalt kollastes-oranzhides toonides, siilkübarate omad aga roosades- purpursetes.
Päevakübarate seas armastatuimateks on särav päevakübar (R. fulgida) ja tema mitmed teisendid: ilus päevakübar (R. fulgida var. speciosa), Deami päevakübar (R. fulgida var. deamii), Sullivanti päevakübar (R. fulgida var. sullivantii). Viimase sort ´Goldsturm´kuulutati 1999.a. Ameeriklaste lemmikpüsililleks. Hellitavalt kutsuvad Ameeriklased neid mustasilmseteks Susan´iteks (Black-eyed Susan).
Kõik nimetatud püsikud on esilekerkimiseks sobiva kõrgusega - 50...100 cm. Nende korvõisikud on säravkollastes kuni oranzhkollastes toonides. Putkõied südamikus on pruunid kuni mustad. ´Goldsturm´`i õisikute läbimõõt võib ulatuda 12 cm-ni. Ülejäänute õisikud on väiksemad. Süstjad, tumerohelised lehed moodustavad juurmise kodariku. Juulis-augustis kattuvad taimed üleni korvikutega.
Deami päevakübar
on ´Goldsturmist´ pisut kõrgem, tema lehed on tooni võrra heledamad ja tema õitseaeg on 1...2 nädalat hilisem (Kui ´Goldsturm´ hakkab otsi kokku tõmbama, siis Deami hakkab jõudma max. õitesse.).
Lõhislehise päevakübara (R. laciniata) sort ´Hortensia´ (tuntud ka ´Double Gold´, ´Goldball´, ´Golden Glow´ või ´Goldkugel´ nime all) on olnud armastatud talulill ja teda kutsuti tabavalt talijorjeniks.
Karvane päevakübar
(R.hirta) on kaheaastane taim. Ta õitseb väga rikkalikult.
Viimaseks sõnaks aretustöös on ´Green Wizard´. Kummalisemat õisikut on raske välja mõelda! Tal ei olegi praktiliselt keelõisi, alles on jäänud vaid tume käbikujuline putkõitest südamik. Taim kasvab meetriseks.

´Green Wizard´ - on nagu lill ja ei ole ka!
Õisi nagu polegi, aga põrnikad peavad nendest väga lugu.

Päevakübarad armastavad päikest ja viljakat mulda. Pigem võiks pinnas pisut niiskem olla, kui ülemäära kuiv. Taluvad hästi ka savist mulda. Mõningane vari ei sega nende õilmitsemist. Tragimad alustavad õitsemist juba juulis, laisemad stardivad augustis. Septembriga saab nende õitseaeg ümber. Kõik nad on suurepärased lõikelilled, mis säiluvad vaasis kaua ilusatena ega vaju tänu tugevale varrele longu. Siinkohal sobiks tsiteerida Anna Haavat:

" Hilised lilled, hiilgavad, vaiksed,
Südamesse nad puutuvad!..."