Pisipööris Heucherella sp.

 

Sordiaretajad on oma üht lemmikut - helmikpöörist - igal võimalikul viisil ekspluateerinud. Tavaaretustööst tüdinuna on nad helmikpööriseid ristanud tiarellidega ehk teisisõnu Heuchera × Tiarella = Heucherella. Inglased on ametlikust nimepanekuskeemist õppust võtnud: helmikpööriseid kutsuvad nad "coral bells", tiarelle "foam flowers". Siit pole pisipööriste nime raske tuletada - "foam bells". Eestlased on tuletamisel poolele teele pidama jäänud. Loogiline oleks olnud näiteks "tiapööris".

Meie kliimas tasuks pisipöörised istutada üsna päikeselisele kohale. Siiski saavad nad kenasti hakkama ka kerges varjualas. Pinnas peaks olema kõdurikas, parasniiske ja üsna viljakas. Hooldusena tasuks neid iga 3...4 aasta tagant jagada. Noorendatud taimed näevad värvikamad välja ja õitsevad rikkalikumalt. Putukad ja pahad tõved pisipööriseid pruukimisväärseks ei pea.
Kuna tegemist on hübriidse liigiga, siis saab neid sordiehtsana paljundada vaid puhmikuid jagades. Loomulikult kajastub selline kitsendus pöördvõrdelisena taimede hinnas - ehk et kitsendus avardab hinda. Õige aeg jagamist toimetada on kevad. Pisipööriseid on palju sorte. Need on enamasti väga ilusate, värvikate ja mustriliste lehtedega.
Meie oludes peavad nad üsna kenasti vastu. Nad on määratletud 4. tsooni taimedeks. Ostuotsuse langetamise kergendamiseks on järgnevalt esitatud kesine valik pisipööriste fotosid (rohkem mul neid kogus lihtsalt ei ole).

 

´Alabama Sunrise´- kui silti uskuda.
´Sweet Tea´
´Golden Zebra´ - vast üks kuulsamatest pisipöörisesortidest.
´´