Priimula Primula sp.

Primula florida ´Rubra´

Väga liigirikas (üle 550) püsililleperekond. Eestis looduslikult 2 liiki. Aedades väga erinevaid liike, mis vajavad ka erinevaid kasvutingimusi. Reeglina armastavad kerge varjuga kasvukohta ja mitte väga kuiva mulda. Hübriidsete sortide (´Francesca´, ´Elizabeth Killelay´, ´Don Keefe´ ja teiste) puhul tasub pöörata tähelepanu nende kastmisele. Nad ei talu, kui vesi satub nende roseti keskmesse (eriti potis kasvades). Neid priimulaid on targem kasta niiviisi, et nende maapealne osa ei märguks. Tegelikult saavad allpool nimetatud priimulad peenral kasvades suurepäraselt hakkama ka ilma sinu abita. .
Priimulatest on ikka keegi müügil:
Primula × pubescens ´Exhibition Yellow´ - aed-kõrvikpriimula. Kõrgus 20 cm. Kollased õied. Õitsevad mais-juunis
P.rosea - roosa priimula, õied kärtsroosad, väga silmapaistvad. Kõrgus 12 cm. Hinnatud varakevadine õitseja. Vajab kevadel ja suvel soist kasvukohta. Talvel ta aga liigset niiskust ei talu.Vajab iga 3..4 aasta tagant ümberistutamist. Sordil ´Gigas´ on liigist suuremad õied.
P × pruhonicensis - tshehhi priimula. Õied tumelillad. Õitseb väga rikkalikult. Moodustab kena ümara mätta kõrgusega kuni 12 cm. Väga pikaealine, kompaktne ja vastupidav. Ei vaja ümberistutamist. Õitseb aprilli lõpust mai lõpuni..
P. sieboldii - Sieboldi priimula , õied punakasroosad, valge neeluga. Väga silmapaistvad. Tavalise aiamullaga kasvukoht. Kõrgus 20...25 cm. Õitseb mai lõpust juuni lõpuni.

Paljundamiseks:
jagatakse varakevadel või sügisel.

Nimi on sellel priimulal käest-kätte levides kaduma läinud, aga ilus on ta ikkagi.

Tsehhi priimula ´Wanda´.

Värvirõõmus kogum priimulaid

Roosa priimula

Inglise keeles kutsutakse priimulaid "primrose". Seda võib tõlkida mitmeti. Enamasti kõlab see "esimene roos", aga vanemas keeles oli tähenduseks ka "esimene armastus" või lihtsalt "noorus".

Priimula ´Francesca´ õitseb väga pikalt.

Võiks ju olla küll "esimene roos"! Tegelikult on pildil kõrvikpriimula ehk ametlikult P. auricula. Sellisena näitas ta end moldaias kasvades. Tavalisel peenral rikub liigne lopsakus tema "figuuri".

Priimula 'Elizabeth Killelay'

Tšehhi priimula 'Schneejuvethje´ on uskumatult õierikas.

Primula ŽBlue ZebraŽ
Primula ´Blue Zebra´
Priimula ´Blue Zebra´ noored õied.
Vananedes värvuvad ´Blue Zebra´ õied järjest sinisemaks.
Primula ´Dark Rosaleen´
primula ŽDon KeefeŽ
Priimula ´Dark Rosaleen´ eristub purpurse varjundiga lehtedega.
Priimula ´Don Keefe´. Õite helendavalt punast tooni ei suuda
fotoaparaat õigesti talletada.