Beesi priimula Primula beesiana

Primula beesiana
Primula cockburniana
Beesi priimula õitsemas.
Cockburni priimula on punaste õitega.

Beesi priimula näol on tegemist tüüpilise kandelaaberpriimulaga. Ta on pärit Hiina lääneosa niisketelt niitudelt.

Beesi priimula õisikuvars kerkib kuni 60 cm kõrguseks. Õied paiknevad 5...7 ringina erinevatel kõrgustel. Õievärv on silmatorkav - purpurpunane, et mitte öelda "tumeroosa". Õied lõhnavad meeldivalt.

Beesi priimula ei ole sootaim, aga kuna tema juured tungivad sügavale, siis vajab taim põhjalikku kastmist. Vähesest sirtsutamisest ei ole tema puhul mingit kasu. Beesi priimula talub mõnuga nätsket pinnast. Päike on tema iidoliks (pinnas peab sellisel juhul olema püsivalt parasniiske), aga vähese varju kannatab piinlemata välja. Ta on väga pikaealine taim. Annab isekülvi. Hübridiseerub kergesti teiste kandelaaberpriimulatega.

Cockburni priimula (P.cockburniana) on päritolult samuti "hiinlane". Ta jääb kasvult eelmisest pisut madalamaks. Selle priimula õied on leegi värvi punased. See priimula sattus meie aeda täiesti juhuslikult. Praegu oleme tulemusega väga rahul - Cockburni priimula õitses 2012.a. suvel väga rikkalikult. Tema õieringid jäävad enamasti kõigist teistest kandelaaberpriimulatest pisut madalamale. Väheldasema kasvu kompenseerib ta erksa õievärviga. Talle on mokkamööda samasugune kasvukoht, nagu Beesi priimulalgi.

Paljundamiseks: külvatakse seemneid (need idanevad reeglina probleemivabalt) või jagatakse suuremaid taimekogumeid.