Raudrohi Achillea sp.

Raudrohud on väga vähenõudlikud püsikud. Nad vajavad päikest ja lahjat, vett hästi läbilaskvat, kuiva pinnast. Sobivaks kasvukohaks on alpipeenar. Leidub kõrgemaid (ligi 1 m) sorte ja ka hoopiski madalamaid (õisikud ei ulatu kõrgemale 20 cm.). Õisikuvärv varieerub kollase mitmesugustest varjunditest kuni punaseni. Lamedad, paljudest väikestest õisikutest koosnevad õisikukändad on täies ilus kesksuvel. Raudrohtude ehteks on ka nende õrnpitsiline lehestik. Raudrohud on head lõikelilleks, sobivad ka kuivatamiseks ja hilisemaks kasutamiseks lilleseadetes. Nad säilitavad kuivatamisel hästi oma värvi. Loomulikult on raudrohud ammutuntud ravimtaimed. Nad on oma nimegi saanud tänu oma võimele haavu parandada. Nimelt kasutanud Kreeka mütoloogiline kangelane Achilles just raudrohtu haavade ravimiseks. Nende puuduseks on mõnede sortide liiga kiire laiupidi levimine.
Hooldamine - äraõitsenud õisikud eemalda enne seemnete moodustumist. See abinõu hoiab raudrohud pidevas õitsemises hilise sügiseni välja. Kui neil õnnestub seemned välja kasvatada, siis on nende jaoks aasta jõudnud oma õnneliku lõpuni ja võib jääda loorberitele puhkama. Kuigi nad ei sobi kokku niiske mullaga, siis ikkagi võiks neid väga pika põua korral kergelt kasta - see hoiab õied kirkamad. Väetised hoia raudrohtudest eemal!
Raudrohu liikidest ja sortidest on tuntumad:
Achillea millefolium- harilik raudrohi, mitmed sordid
´Red Beauty´ - ilusad tumepunsed õisikud, kõrgus 50 cm;
´Summer Pastels´ - hästi iseloomuliku nimega sort. Õisikud on pastelsetes toonides. See raudrohi õitseb praktiliselt kogu suve.
´Paprika´ - punased õisikud. Õitseb kaua. Kui enamasti on raudrohtude sordid aretatud Euroopast pärit hariliku raudrohu baasil, siis see sort on saadud tema Ameerikast pärineva erimi (Achillea millefolium californicum) najal. ´Paprica´ on üldiselt teistest sortidest madalam ja kidurama edenemisega.
´Laura´- on samuti madalam sort. Tema õied on puhaspunased, valkja keskosaga. Selle taimega saab aeda anda kesksuvist kuuma kirge.

´Terracotta´ - pruunikasoranzhid õisikud. Vananedes värvuvad pronkskollaseks. Kõrgus 60 cm.
A.ptarmica- võsa-raudrohu õisikud sarnanevad kummeli omadele. Paraku, kui kummel on tuntud ravimtaim, siis võsa-raudrohu kuivatatud ja peenestatud lehtedega saab peletada putukaid. Suuremat aianduslikku huvi pakuvad tema täidisõisikulised sordid nagu ´The Pearl´ või ´Angel´s Breath´. Nende valged õisikud on nagu väikesed pallikesed.
A.filipendulina - angervaks raudrohi, mitmed sordid
Paljundamiseks: jagatakse sügisel või kevadel. Saab paljundada ka , aga "tited" ei pruugi tulla sordile omase õisikuvärviga.

´Summer Pastels´ - rahulikud roosakad toonid
´Summer Pastels´ - tagaplaanil kahkjas kollane ja punane.
Võsa-raudrohi A.ptarmica
´Paprica´
 
Achillea ´Laura´
 
´Laura´